<%@ Language=VBScript %> Katolik.cz

Novorozenec

Novorozenec narozený v termínu má patrny tyto známky:
- kůže napjatá, růžová, pokrztá mázkem
- úpon pupečníku je uprostřed mezi horním okrajem stydké spony a hrotem mečovitého výbežku hrudní kosti
- švy mezi lebečními kostmi jsou úzké, lupínky (fontanely) jsou malé
- jsou vytvořeny nosní a ušní chrupavky, nehty dosahují špiček prstů
- chlapci mají varlata sestouplá do škourku, devčátkům překrývají velké stydké pysky malé stydké pysky
- novorozenec po porodu hlasitě křičí a pohybuje se

K porodu dochází za fyziologických okolností průměrně za 266 dní od početí. Termín porodu je možné určit přibližně tak, že se k datu prvního dne poslední menstruace připočte 7 dnů, odečtou se 3 měsíce a připočte se 1 rok. Tento způsob výpočtu termínu porodu selhává v případech, kdy je menstruační cyklus nepravidelný.

U výrazně prodloužených cyklů dochází totiž k početí později než předpokládaný 15. den cyklu, a proto je termín porodu vypočítaný podle menstruace zkreslený, a často neodpovídá ani ultrazvukovým vyšetřením. Nejpřesněji je možné stanovit termín porodu pomocí vyhodnocení průměru bazálních tělesných teplot v cyklu, ve kterém došlo k otěhotnění.

Pro ty, kteří mají zájem o další informace o průběhu těhotenství, o optimálním období pro početí dítěte, o tom, jak poznat počínající těhotenství, o vývoji dítěte před narozením, změnách v průběhu těhotenství a životosprávě těhotné maminky, je připraven cyklus "ZDRAVÉ RODICOVSTVÍ". Dozvíte se zde také o kojení, návratu plodnosti v období kojení, co s sebou do porodnice, jakou výbavičku si připravit pro dítě a odpovědi na vaše další otázky. Bližší informace o termínech setkání vám poskytnou pracovníci sdružení CENAP.