katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Z vánočního programu ProglasuVysílání Radia Proglas v týdnu od 21.12. 2015 do 27.12. 2015

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony a také mnoho zajímavých informací najdete na internetové adrese www.proglas.cz.


V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:
v úterý 22. prosince v 18 hodin mši svatou ze Slovenska prostřednictvím Radia Lumen, v pátek 25. prosince o půlnoci z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 25. prosince v 9 hodin z panny Marie Pomocnice v Olomouci + v 11.55 Urbi et orbi, v sobotu 26. prosince v 9 hodin mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 27. prosince v 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné.

V pondělí 21. prosince od 22.00 se zamýšlíme nad rolí digitálních technologií a jejich vlivu na mezilidské vztahy. Zastavíme se nad články encykliky Laudato si´, v nichž papež upozorňuje na neblahý trend současnosti nahrazovat lidské vztahy technologickými prostředky. Upozorňuje na informační hluk, v němž se ztrácí moudrost pramenící z osobního lidského setkávání.

Vidět na nelehké úloze rodičů to důležité se v době rozpadu tradičních rodin musíme učit. K tomu směřuje i Kafemlýnek s Petrou Michalovou z Národního centra pro rodinu, který připraví Ivana Horáková. V úterý 22. prosince v 9.30 se dozvíme o aktivitách Národního centra pro rodinu a také o konkrétních krocích, jak si začít vážit svých rodinných vztahů.

Chudý student se vypraví ve sněhu a vánici domů k rodičům na vánoční svátky. Jeho cesta nebude jednoduchá. Rozhlasové zpracování povídky šumavského spisovatele Karla Klostermanna Na cestě k domovu uvedeme 24. prosince ve 22.00.

S profesorem liturgiky Františkem Kunetkou z olomoucké Cyrilometodějské teologické fakulty se 25. prosince zamyslíme nad historií a vývojem vánoční liturgie. Povíme si také, proč slavíme ve vánoční době svátky mučedníků a proč trvá tato liturgická doba tak krátce. Nezapomeneme se zmínit ani o tradičních vánočních symbolech, např. jesličky, stromeček, obdarovávání, nebo tříkrálové koledování. Poslouchejte v 10.30.

Byla betlémská hvězda astronomickým úkazem, astrologickým výkladem, literárním symbolem nebo biblickým zázrakem? Nad astronomickými, astrologickými, teologickými, dějinnými a kulturními souvislostmi motivu betlémské hvězdy se zamýšlí ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích Jana Tichá. Nalaďte si vánoční pořad Petra Kroniky 25. prosince ve 20.15.

Veliké věci učinil Bůh s Pannou Marií. Denně si to při modlitbě nešpor připomínáme. Slavné Mariino Magnificat. Je to modlitba jásající nad tím, že Maria čeká dítě. Je to rozjímání o Božích činech, Boží vůli a Boží moci. Nad touto modlitbou se zamyslí otec Gorazd Krušina 25. prosince ve 21.30.

Než poslední kámen ukončil život mučedníka Štěpána, stihl tento muž poprosit Boha o odpuštění vin pro jeho vrahy. Čeho se bojíte víc? Že byste v takové situaci nedokázali říci to samé anebo že by vás mohl Bůh těmto kamenů taky vystavit? Snad není odpověď. Musíme se modlit. Pojďme rozjímat o mučednictví toho, který nás předešel. V sobotu 26. prosince ve 21.30.

Biskup plzeňské diecéze Mons. František Radkovský má za sebou sedmdesát pět let požehnaného života. Za biskupské heslo si zvolil slova z prvního listu apoštola Jana: "Uvěřili jsme v lásku". Jak tuto lásku přijímá a jak ji rozdává? Dozvíte se v pořadu Křesťan a svět v neděli 27. prosince mimořádně v 15.30.

Vánoční koncert Hanáckého mužského sboru Rovina z Olomouce a strážnické cimbálové muziky Danaj přenášíme živě v neděli 27. prosince od 17.00 z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Kopečku.  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář