katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Nabídka RSS

Zde si můžete přečíst o možnosti, kterou snad ocení především správci stránek, zvláště farních. A tou je možnost integrovat data z našeho serveru do vašich stránek. Konkrétně se jedná o možnost využití (zobrazení) našeho liturgického kalendáře – denních citací (nebo celý týden), nedělních textů, svátku a světce na každý den a novinky z webu Katolik.cz – do vašich stránek a to s využitím technologie RSS (Really Simple Syndication).

Co je RSS?

Velice jednoduše řečeno, RSS je speciální forma XML, které je velice podobné html, ale s tím, že všechny „tagy“ jsou párové. V XML souboru je popsána struktura informací, které se „dávají k dispozici“ ostatním. Tedy například soubor citace.xml obsahuje citace denní liturgie na každý den popsané XML elementy.

Proč RSS?

Obecně je RSS využíváno proto, abyste nemuseli stále sledovat své oblíbené stránky, i když nevyjde žádný článek. Řešením je například použití programu FeedReader, který „umí“ RSS data načíst. Když na vybrané stránce přibude článek, třeba i za krátkou dobu, budete o tom vědět. Program tedy aktuálnost stránek sleduje za vás a o všech novinkách vás informuje. Takto můžete pochpitelně sledovat i několik stránek současně. V současné době je RSS standardním prvkem často aktualizovaných stránek.

Tato technologie je také výborně využita na serveru www.pravednes.cz, kde právě prostřednictvím RSS kanálu jsou na jednom místě zobrazeny vybrané články desítek serverů. V přehledné struktuře se pak může zobrazit téma, které vás zajímá.

I když RSS je spojeno především se sledováním článků, rozhodli jsme se využít tuto technologii mj. i pro denní liturgii.

Zde je nabídka našich XML souborů pro váš web:

1. CITACE.XML – jedná se o soubor, který je denně aktualizován a každý den obsahuje informace s denní liturgií (pokud jsou na daný den dostupné i texty či odkazem na server Biblenet.cz. Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/citace.xml.

2. TYDEN.XML – soubor je aktualizovan 1× týdně a obsahuje všechny dny, které mají denní liturgii. Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/tyden.xml.

3. NEDELE.XML – soubor obsahuje nedělní liturgii spolu s texty (resp. s odkazem na texty). Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/nedele.xml.

4. NEWS.XML – soubor je denně aktualizován a obsahuje novinky (články), které byly daný den zveřejněny. Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/news.xml.

5. JMENA.XML – soubor je denně aktualizován a obsahuje jak jméno z občanského kalednáře, tak i světce z liturgického kalendáře. Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/jmena.xml.

6. DEN.XML – soubor je denně aktualizován a obsahuje kompletní liturgické informace na každý den (název dne, liturgická barva, citace denní liturgie). Jedná se o rozšíření souboru CITACE.XML (podle "Barva" nabývá hodnoty: zelená | červená | fialová | bílá | růžová | "prázné pole"). Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/den.xml.

7. DNES.XML-nové– soubor je denně aktualizován a obsahuje kompletní liturgické informace na každý den (název dne, svátek/světec, liturgická barva, citace denní liturgie, u popisu evangelia je také 1-2 věty z evangelia). Jedná se o rozšíření souboru CITACE.XML (podle "Barva" nabývá hodnoty: zelená | červená | fialová | bílá | růžová | "prázné pole"). Je dostupný na adrese http://www.katolik.cz/rss/dnes.xml.

Bod 1), 3) a 5) již implementoval např. správce webu farnosti Kelč. Můžete se tedy podívat, jak to vypadá v praxi. Viz. http://www.kelc.farnost.cz/ nebo též vikariát Jilemnice.

RSS je možné "vkládat" pouze do dynamicky vytvářených stránek (tedy psané např. v PHP, ASP apod.), ne do statických HTML stránek. Návod, jak integrovat RSS do Vašich stránek najdete např. na adresách:
PHP - http://programovani.blog.zive.cz/2009/12/simplexml-jednoduse-na-xml-v-php-1dil/
(příp. http://interval.cz/clanky/php-pro-pokrocile-iconv-a-rss-ctecka/)
ASP - http://interval.cz/clanky/prehled-clanku-z-rss-ve-strance-asp/


Zpět na hlavní stránku

  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář