katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Programové tipy Radia Proglas na 52. týden 2019Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audioarchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:

na Štědrý den 24. prosince v 21.00 mši svatou z vigilie slavnosti Narození Páně – tzv. půlnoční, z kostela Panny Marie Pomocnice v Olomouci (P. Rudolf Smahel), na Boží hod vánoční ve středu 25. prosince v 9.00 mši svatou ze slavnosti Narození Páně z kostela sv. Augustina (P. Martin Holík), na svátek sv. Štěpána ve čtvrtek 26. prosince od 9.00 mši svatou z duchovního centra v Brně-Lesné (P. Pavel Hověz), v pátek 27. prosince na svátek sv. Jana Evangelisty v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, na svátek Svaté rodiny v neděli 29. prosince v 9.00 mši svatou z kostela sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou (P. Tomas van Zavrel).

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) v 18.00, v úterý (radostný), ve čtvrtek (radostný), ve středu (radostný), v pátek (radostný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

V pondělí 23. prosince od 9.00 bude redaktorka Marcela Kopecká v pořadu s názvem Opuštěné Vánoce s P. Michaelem Špilarem myslet na všechny, které letos čekají osamělé svátky. Těšit se můžete na rozhovory s lidmi pečujícími o ty, jež zůstávají přes Vánoce v nemocnicích, na ulici či ve vězení. Myslet budou i na vdovy a vdovce, jimž letos poprvé zůstane u slavnostního stolu jedna židle prázdná.

Za starých časů se v období Vánoc lidé scházeli a vyprávěli si příběhy nebo pohádky. I proto se ve vysílání Proglasu během svátků objeví vánoční povídky Eduarda Martina z knížky „Ježíšek podává ruku“. Čekají vás například vzpomínky jednoho dědečka na válečný Štědrý den a zážitek dvou bratrů s betlémským světlem. Číst bude Jiří Valůšek a Kateřina Rýznarová. Naladíte 24., 25. a 26. 12 během dne.

Během listopadu se Proglas soustředil na příběhy lidí, spjatých s pádem totalitního režimu u nás. Rok 2019 chceme zakončit ve vánočním schématu podobně. Vysílání se zaměří na zlomové okamžiky ve stoleté historii naší vlasti s důrazem na prožívání svátků – především na Vánoce perzekvované, umlčované a zakazované. Retrospektivu zakončíme nadějí, kterou přinesly první svobodné Vánoce v roce 1989. Hosty redaktorky Marcely Kopecké budou manželé Petr a Pavlína Kourovi, historici, autoři publikace Sto let českých Vánoc. První část se zaměří na období první republiky a Protektorátu – poslouchejte na Boží hod vánoční 25. 12. od 18.00. O den později na svátek sv. Štěpána 26. 12. od 18.00 bude řeč o Vánocích v letech padesátých a šedesátých a také o Vánocích disidentů a prvních svobodných svátků v roce 1989.

Svou rodnou zemi museli opustit, protože byli trnem v oku tehdejší komunistické moci. Jiří Čech spolu s rodinou odešel z Československa tajně, Stanislav Adámek byl naopak k exodu donucen Státní bezpečností. Nový domov našli v Rakousku. Pro Proglas oba zavzpomínali nejen na život za železnou oponou, ale i na první Vánoce ve svobodné společnosti. S oběma pány natáčeli redaktoři Proglasu v české farnosti ve Vídni. Pořad Vánoce v exilu naladíte 26. prosince od 20.15.

25. prosince odpoledne ve 14.00 hodin bude mít premiéru sváteční pohádka O koze v Betlémě, ke které napsala a krásně nakreslila námět sestra dominikánka Česlava Talafantová. Její text pro vysílání Radia Proglas zdramatizovala Radmila Hlavenková a potkáme se v něm s majitelkou kozy stařenkou Rebekou, různými sousedy, pastýři a jejich stády. Uslyšíme, proč dostala koza Lea přezdívku Jezábel a jak ji změnilo setkání s obyvateli jednoho chléva, nad kterým svítila hvězda. Další premiérová pohádka je připravená na 19.00 večer na Boží hod vánoční. Ivana Karpenková je posluchačkou Radia Proglas a poslala nám ke zpracování několik textů. Tenhle se jmenuje Zvláštní Vánoce a dovolí nám nakouknout do rodiny, kde proběhl Štědrý večer velmi neobvykle bez nadílky a přece byl krásný. Příběh vám přečte Adriana Růžičková.  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest