katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Programové tipy Radia Proglas na 28. týden 2021Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audioarchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

V aktuálním týdnu vysíláme v přímém přenosu následující bohoslužby:

v pondělí 5. července na svátek sv. Cyrila a Metoděje od 8.30 mši svatou novokněží České republiky z velehradské baziliky, v úterý 6. července v 18.00 mši svatou za zemřelé přátele z kostela sv. Augustina v Brně, ve čtvrtek 8. července v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 9. července mši svatou v 18.00, v neděli 11. července v 9.00 mši svatou z katedrály sv. Petra a Pavla v Brně.

Modlitbu růžence nabízíme v pondělí a středu v 18.00, v úterý, čtvrtek, pátek a sobotu ve 22.30. V pátek se můžete připojit v 15.10 k modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství.

V pondělí 5. července od 8.30 přenáší Proglas mši svatou novokněží ČR z velehradské baziliky. Od 9.30 si můžete poslechnout pořad Cyrilometodějská tradice po sametové revoluci. Historik Jaroslav Šebek a spirituální teolog Michal Altrichter se sešli na Velehradě, aby společně rozmlouvali o vývoji cyrilometodějské tradice po sametové revoluci. Právě Velehrad je poutním místem, které s touto tradicí často spojujeme. Sestřih hudebního pořadu Slnoce ot Boga, který jeho autor Jiří Pavlica věnoval 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu uslyšíte od 15.30.
V 16.00 bude řeč o Cyrilometodějské tradici v 19. a 20. století. V roce 1938 v Československu ožívaly poutní tradice. Výjimkou nebyl ani Velehrad. Jednalo se o vlastenecky motivované bohoslužby a poutě. Za války přichází na Velehrad jako novic kardinál Tomáš Špidlík. Studijní pobyt na tomto místě ve Špidlíkovi vzbudil celoživotní zájem o cyrilometodějskou tradici a východní teologii. Brzy ale odešel do zahraničí a římského exilu. V Československu se vystřídaly totalitní režimy. Mezi cyrilometodějskou tradicí a komunismem se stupňovalo napětí, které vyvrcholilo v roce 1985 na Velehradě a předznamenalo pád komunistické ideologie.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Úsobrně vznikl ve své době jako jeden z mála u nás, byl totiž postavený a vysvěcený v roce 1951, tedy v době, která stavbě nových církevních stánků rozhodně nepřála. Stal se tak na dlouhou dobu jedním z mála nově postavených kostelů v tehdejším Československu. Více se o něm dozvíte v pondělí 5. července od 20.15.

V červencovém magazínu Barvínku uslyšíme o tom, jak se Gabča a Verča vydaly mezi indiány! A kde je našly? V Pavilonu Anthropos, který je součástí Moravského zemského muzea v Brně. Více se dozvíte v úterý 6. července od 16.00.

V úterý 6. července si připomeneme výročí upálení Mistra Jana Husa. Od 20.15 uslyšíte část seriálu Husovská dilemata, který podle stejnojmenné knihy připravil profesor Ctirad Václava Pospíšil. Tentokrát se společně s redaktorkou Janou Beránkovou zaměřili na osobnost Mistra Jana Husa.

Historička Ivana Spitzer Ostřanská pracuje pro Muzeum regionu Valašsko. Spolu se svým mužem zachránila starou valašskou sušárnu ze 70. let 19. století, která byla v havarijním stavu. Rozebrali ji, složili na svém pozemku a začali sušit ovoce starým způsobem. Jakou tradici má tato úprava ovoce a k čemu všemu se sušárny využívaly? Ivana Spitzer Ostřanská dokumentuje výskyt těchto drobných staveb a píše o nich knihu. V letním rozhovoru se bude Marcela Kopecká ptát na úctu k práci našich předků a ke krajině, která je obklopovala. Poslouchejte ve čtvrtek 8. července od 9.00.

Rovných 50 let v červenci uplyne od otevření nového kostela v Senetářově, malé vesnici v Moravském krasu. Jak je možné, že se něco takového podařilo za časů nastupující komunistické normalizace? Jak na tuto dobu po půlstoletí vzpomínají přímí účastníci nejen prvních mší v novém chrámu, ale také jeho samotné stavby, na níž se podílela dobrovolnickými brigádami celá farnost? A čím žijí senetářovští věřící dnes? Odpovědi nabídne pořad brněnského studia ve čtvrtek 8. července od 20.15.  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest