katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Studenti se mne občas při občanské nauce , pokud je volnější téma ptají na tzv. Právo první noci...., z čeho vzniklo a h la v n ě
jak se k tomu stavěla katolická církev. Není o tom příliš známo.


Odpověď:
Pokud by u této otázky byl uveden kontaktní email, odpověděl bych jenom soukromně, protože toto téma s vírou nesouvisí. Takže než se vyjádřím k věci, upozorňuji všechny ostatní zvědavce, že nejsem na takové duchovní výši, abych znal adresu, kterou zapomenete uvést a pak marně čekáte odpověď. Ale třeba to bude užitečné i pro ostatní.

Skutečně je zvláštní, jak by taková věc mohla být přehlížena bez morálního odsouzení. My však vůbec nemáme zprávy o podobných praktikách; žádné sbírky zákonů o tom nepojednávají. Navíc podobná zvyklost by byla evropské kultuře cizí.
Takže tvrzení, že ve feudalismu měl pán právo na první noc s dívkou existuje jedině v ústním podání; a z něho pak přešlo do literatury. Určitý základ ve věci to má: v té době měli poddaní stanovenou celou řadu řadou daní, poplatků a dávek (stejně jako dnešní občané) a jedna z nich byla vázána na povolení ke sňatku. To později nějaký osvícenec překroutil na lechtivou záležitost, že šlo o vyplacení se z první noci, kterou byla nevěsta před svatbou povinna strávit se svým nadřízeným - tzv. ius primae noctis.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest