katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Proč chodit do kostela když Ježíš pravil: `Hledej Boha v sobě a kolem sebe a ne v budovách ze dřeva a kamene` P.S. Podle mne žádný Bůh neexistuje a pokud ano, kde se vzal a kde byl předtím než stvořil vesmír. Chození do kostela a povídání o něčem co ani není je naprostá zbytečnost. A pochybuju , že když nebudete mít třeba peníze tak vám je Bůh půjčí.


Odpověď:
Dovolil bych si k Vašemu `dotazu` něco poznamenat. V prvé řadě jsem v Bibli nenašel vámi uvedený verš, že by Ježíš pravil: `Hledej Boha v sobě a kolem sebe a ne v budovách ze dřeva a kamene`. Snad se mu blíží formulace ze Skutků apoštolů 7,48nn, kde se říká: `Avšak Nejvyšší nepřebývá v chrámech, vystavěných lidskýma rukama...` Je to klasická polemika ranného křesťanství s ortodoxním židovstvím, kdy podle židů byl výlučným sídlem Boha chrám v Jeruzalémě. Ostatně toto pojetí odmítá Ježíš při rozhovoru se samařskou ženou (Jan 4,21-23). V křesťanství není chrám (kostel) `sídlem Boha`, ale místem modlitby a setkání s ním ve svátostech. Ostatně proto je např. v latině a dalších jazycích stejné označení pro kostel a církev (ecclesia, Kirche, Church, Eglise, Chiesa...) Ježíš je tam, `kde jsou dva nebo tři sjednoceni v jeho jménu (Mt 18,20). Kromě toho je kostel místem Ježíšovy svátostné přítomnosti v eucharistii.
Co se týče Vašeho PS: nejsem zodpovědný za Vaše osobní rozhodnutí a přesvědčení a Váš názor nesdílím. Myslím, že uvažující člověk si bude otázku existence Boha klást a především se bude upřímě snažit na ni odpověď. To, že vesmír existuje, že existuji já a vše kolem mě, to přece není samozřejmost. Stejně dobře to vše mohlo nebýt. Pokud ovšem existuje něco, co nemá zdroj svého bytí přímo v sobě, pak musí existovat vnější příčina. Vesmír není nutné jsoucno, proto mimo něj musí existovat Něco? nebo Někdo?, kdo způsobil, že existuje. Vesmír chápeme z hlediska toho, že jsme jeho součástí, a tak vše určujeme na základní kategorie prostoru a času. Pokud se něco tomuto chápání vymyká a není součástí vesmíru, nejsme schopni to empiricky (fyzikálně apod.) postihnout. Bůh není součástí vesmíru, protože je jeho příčina. Z tohoto hlediska je nesmysl ptát se, kde Bůh byl nebo co dělal před tím, než stvořil vesmír. Prostě čas a prostor existují až s vesmírem, proto žádné `kde` nebo `kdy` nebylo. :-))
Někde jsem četl o jistém mudrci, kterému někdo položil otázku: Co Bůh dělal před tím, než stvořil vesmír? On se na něho podíval a odpověděl: Vytvářel peklo pro ty, kdo kladou takové otázky... :-))
Na poslední poznámku o půjčování peněz Vám můžu z vlastní zkušenosti říci pouze toto: nejenže půjčí, ale dokonce dá a nechce je zpět. Opravdu se člověk jen diví, jak to Bůh dokáže zařídit...


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest