katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Popeleční středa a Velký Pátek jsou dny přísného postu. Vždy jsme si mysleli, že v tyto dny se lze "jen jednou denně do sytosti najíst". Náš kněz dnes v konstele oznámil, že podle předpisů se v tyto dny může jíst "jen" třikrát denně. Prosím o sdělení, jak má opravdu tento půst vypadat. Děkuji.


Odpověď:
Běžné dny kajícnosti jsou postní období a pátky během roku. Na Popeleční středu a na Velký Pátek vedle abstinence od požitků přistupuje také abstinence od pokrmu - půst.
Takové odříkání zavazuje od plnoletosti do šedesátého roku. (zdrženlivost od 14. let) Mladší mají být vychováváni k správnému pochopení: věrné plnění povinností, modlitba a úkony zbožnosti, skutky lásky a projevy milosrdenství, sebezápor.

Prakticky to znamená, že dospělý může přijmout jedno obvyklé jídlo a dvě další minimalizovat (předpokládáme, že se jí třikrát denně). Když zajdu do podrobností: tatranka a křupky na přesnídávku a svačinku odpadnou samozřejmě, úředníci vynechají kafe a pracující vezmou za vděk ovocem.

Taková horlivost může vyvěrat jen z lásky a má přispívat k tomu, abychom získali nadvlády nad svými pudy a svobodu srdce. Podrobně toto téma rozvíjí KKC 1430nn. a CIC 1249nn.
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest