katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Dobry den,
Chtel bych se zeptat, jak muzu pohlizet na to, ze pri vyuce anatomie na lekarskych fakultach jsou pouzivana tela a casti tel zesnulych lidi.

Diky za odpoved.


Odpověď:
Pro odpověď bych užil slova papeže Pia XII, který v řeči ohledně transplantací již v roce 1956 poukazoval na to, že lidská mrtvola si zaslouží přístup odlišný od jiných.

Lidské tělo bylo příbytkem duše, která je spirituální a nesmrtelná a utváří podstatnou část lidské osoby; sdílí tak její důstojnost, z níž cosi dále přetrvává. Rovněž se může říci, že jelikož je součástí člověka, který byl stvořen k Božímu obrazu a podobě ... se také na tělo zesnulého nějakým způsobem vztahují slova apoštola z 1. Kor 6; 19 (Nevíte, že vaše tělo je chrámem Ducha svatého, který je ve vás?). A konečně je mrtvé tělo určeno ke vzkříšení a pro věčný život. To se těla živočichů netýká, ale jen potvrzuje, že pro posouzení vhodného zacházení s lidskou mrtvolou není dostatečné sledovat terapeutické cíle. Z opačné strany je rovněž pravda, že lékařská věda a příprava budoucích lékařů vyžadují zvláštní znalost lidského těla, které potřebují mrtvolu jako předmět studia. Předchozí úvahy tomu však neodporují. Tento legitimní cíl je možné sledovat s plným přijímáním řečeného. Jedinec může určit svou mrtvolu pro vznešený cíl, aby přispěl lidem nemocným a trpícím. ...
Dokonale legální se může stát nepovoleným, jestliže porušuje práva a city třetích osob, kterých se týká péče o mrtvolu - na prvním místě příbuzných, ale mohou to být i další osoby veřejného práva. ...
Nebylo by vůbec správné, aby těla chudých pacientů z veřejných klinik a nemocnic byla určena pro službu medicíně a chirurgii, zatímco by se to netýkalo lépe postavených. Peníze ani společenské postavení nemají zasahovat, když jde o tak hluboké lidské city. Z druhé strany je potřebné vzdělávat veřejnost rozumnými a citlivými vysvětleními, že výslovný anebo tichý souhlas k výrazným zásahům proti celistvosti mrtvoly v zájmu těch, co trpí, neuráží úctu nutnou k zemřelým, když se vykonávají z platných důvodů. Takový souhlas může, s politováním, přinášet blízkým příbuzným utrpení a oběti, ale tato oběť je zhodnocena milosrdnou láskou k trpícím bratřím.


Proto je pitva (vedle transplantace orgánů) přípustná také kvůli soudnímu řízení nebo vědeckému bádání. viz KKC 2301
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest