katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Pocul som ze spopolnenie (kremacia) mrtvoly nie je pre katolika povolena. Je to pravda?

Dakujem za odpoved


Odpověď:
Spalování či zpopelňování mrtvol je vedle vystavení či pohřbení jednou z kulturních zvyklostí. Navíc se mohou mezi sebou vzájemně kombinovat jako uložení popela do země či jeho rozptýlení do okolí.
Poslední osud tělesné shránky má odpovídat jednak požadavkům úcty vůči zesnulému, jednak nezbytné hygieně pozůstalých. Hřbitovy však nejsou nikterak nebezpečnými pro svoje okolí; jen kremace znemožňuje dodatečné soudní šetření. Církev ve výjimečných případech spálení tolerovala (u epidemií, válek, amputovaných údů, Indů). Upřednostňováno je však „uložení k poslednímu odpočinku“, a to nejen kvůli násilnému zničení v ohni s ohledem na lidské city; je tomu tak i z důvodů křesťanského pojetí, že smrt neznamená pro tělo zničení, nýbrž jakýsi spánek před konečným vzkříšením. Jde tedy o větší respekt, symboliku, kterými věřící začali lišit od zvyklostí pohanů.
„Církev velmi doporučuje zachovat zbožný zvyk pohřbívání těl zemřelých do země; nezakazuje však pohřeb žehem, pokud nebyl zvolen z důvodů odporující křesťanské morálce“ (CIC 1176 § 3). V tom případě by nemohl být účasten kněz.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest