katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Dobrý den. Jsem muž,23 let a cítím,že mé místo v životě je v manželství. Vím že toužím po pevném vztahu a má dívka by měla být věřící. Jaké další vlastnosti by měla mít? Jaké vlastnosti partnerů jsou důležité pro štastné manželství. T.Odpověď:
Vážený tazateli, vaši otázku jsem dostal k zodpovězení, protože jsem ženatý. Mojí jedinou kompetencí tedy je, že jsem jednou v životě ve výběru manželky uspěl, přesto se pokusím odpovědět co nejlépe. Přijměte to jako dopis od trochu staršího přítele. Co bych poradil sám sobě, kdybych byl ve vaší situaci?

Zatímco jsem přemýšlel o odpovědi, začal jsem si pobrukovat dvě populární písničky. První byla „You're Still The One“ („Stále jsi ten jediný“) od Shanie Twain. V refrénu Shania zpívá o manželovi (doufejme), kterého okolí považuje za pro ni nevhodného: „You're still the one I run to. The one that I belong to. You're still the one I want for life.“ („Stále jsi jediný, ke komu běžím, jediný, ke komu patřím, jediný, kterého chci na celý život.“)

Toto je základní věc, kterou si musíte uvědomit – že hledáte „tu pravou“, tedy ženu, se kterou prožijete celý život, se kterou vychováte děti a se kterou se musíte pokusit dosáhnout svatosti. Nikdo jiný nebude mít takový význam pro vaši spásu! Není tedy třeba spěchat, raději začněte tím, že tento cíl svěříte do rukou Panny Marie, případně jejího snoubence sv. Josefa a dáte si předsevzetí, že se každý den pomodlíte nějakou modlitbu za výběr správné manželky. Dobrý je desátek růžence nebo, pokud je to pro vás moc dlouhé, něco kratšího, třeba Otče náš, Zdrávas a Sláva Otci. Vyzbrojte se trpělivostí a připravte se na hledání, které může trvat i několik let.

Kde hledat? Třeba ve farním společenství mladých nebo na společenských akcích křesťanské mládeže, z nichž některé jsou přímo zaměřeny na seznámení. Nebo klidně i na Internetu, ostatně jedna internetová seznamka pro věřící je právě na Katolíkovi. Internetová seznámení mají jednu překvapivou, velkou výhodu: Lidé si nejprve píší a až potom se uvidí. Čili v okamžiku, kdy se poprvé setkáte, se už docela dobře znáte – už víte, že si rozumíte. Tím se omezí vliv „prvního dojmu“, který je nutně velmi povrchní.

Druhá píseň, která mi přišla na mysl, byla „No woman no cry“ („Ne, ženo, žádný pláč“, izolovaně od ostatního textu lze přeložit také jako „Žádná žena, žádný pláč“) :-) od Boba Marleye. Píseň to není o zlé ženě, jak bychom mohli hádat, ale o chudobě. Ten refrén ale má něco do sebe, že? :-) Ne, nechci vás ponoukat k celibátu... spíše varovat, abyste neudělal hloupou chybu. Člověk, který je závislý na drogách, alkoholu, hracích automatech nebo promiskuitních vztazích, by vás snadno mohl přivést k tomu, že byste si tento refrén časem zvláště zamiloval. Je velmi malá šance, že takový člověk nezničí život tomu, kdo si ho vezme. Nemusíte to být vy!

Nejdůležitějším rysem vaší budoucí ženy je pochopitelně víra. Měla by být věřící katolička (nic proti evangeličkám, ale odlišnost ve víře je obvykle spíše problém k překonávání než pomoc, hm., ale popravdě řečeno, nevím, jestli bych evangelíkovi neporadil taky katoličku :-) a měli byste mít alespoň vzájemné pochopení pro své teologické názory, duchovní potřeby a návyky. A protože katolíci se neberou kvůli daňové optimalizaci, ale aby vytvořili rodinu, je hned po víře nejdůležitější ochota mít děti a názory ohledně jejich počtu, plánování rodiny apod. Najít ženu, která zná učení obsažené v encyklice Pavla VI. Humanae Vitae o otevřenosti vůči novému životu, hodlá se jím řídit a chce mít větší počet dětí, by pro vás byla velká – a bohužel asi dosti vzácná – výhra. Mimochodem, to víte, že matky více dětí bývají i déle hezké?

Pokud jde o to ostatní: G. K. Chesterton na začátku 20. století v diskusi s propagátory koedukovaného školství psal o tom, že když se jim namítne, že chtějí dělat z žen muže, odpoví s úšklebkem něco jako: „A co byste chtěl? Chtěl byste se vrátit k elegantní viktoriánské lady, s kadeřemi a lahvičkou čichací soli, která trochu vyrábí akvarely, trochu žvatlá italsky, trochu hraje na harfu, píše si primitivní deníček a maluje nesmyslné roušky?“ Na což Chesterton odpovídá: „Důrazně, ano!“

Je to tak... hledejte všestrannou ženu, vynikající ve ctnostech – moudrou, mírnou, klidnou, veselou, pracovitou, pečlivou, vytrvalou, šikovnou, skromnou, šetrnou... jasně, hezká může být taky. :-) Všestrannější a skromnější jsou obvykle ženy s více sourozenci a ženy z vesnice. Vzdělání se hodí, ale není kriticky důležité. I když, třeba jazyky... Doporučuje se „dobře si prostudovat“ její matku, možná se jí vaše žena bude později dost podobat. Pokud jste každý z jiného města, shodnete se na tom, kde budete bydlet?

Nezapomeňte, že i když budou vaše děti chodit do školky, stejně získají podstatné charakterové rysy z velké části již v raném věku a to od matky. Tedy tím, že si vybíráte manželku, již také „formujete“ své děti! Nepočítejte s tím, že budou podstatně lepší, než vy a vaše žena, i když se to občas stává. Jestliže chcete, aby vaše děti rády četly a sám moc nečtete, potřebujete nadšenou čtenářku! Chcete-li, aby sportovaly, a sám nesportujete, potřebujete sportovní typ! Otázkou je, bude-li chtít ona vás... (Kromě toho ovšem neuškodí, když sám začnete číst a sportovat. :-)

Co na závěr? Nebojte se, že by pro vás Bůh neměl naprosto prvotřídní ženu. Vyberte si dobře, poznejte ji a – po patřičné přípravě – s chutí do toho! Tedy nejprve do zasnoubení, což je požehnání, které je službou církve pro vás. Rozhodněte se společně, že si uchováte čistotu až do svatební noci, takové předsevzetí vám pomůže a v manželství pak budete mít méně problémů. A pak už uzavřete manželskou smlouvu. Nechte se zaplavit její láskou a nezapomeňte ji zaplavovat tou svojí. Další předsevzetí: Každý den jí musíte udělat radost. Jak to zpívá Abba „Gonna sing you my lovesong“ („Zazpívám ti svoji milostnou píseň.“) Tak tomu musí být u vás, ale musí to být duet. A to předpokládá, že budete stále dolaďovat sebe, ne toho druhého.

Pozor, i když bude vaše žena naprosto super, několik nedostatků mít bude, přijdete na ně až po svatbě a budou vás trápit. To je dobře, tak to má být. Jak byste se jinak dostal do nebe, bez tréninku v ustupování, v oběti a v trpělivosti? Před svatbou si představte tři nejdpornější, byť celkem nevinné, zlozvyky, jaké znáte, představte si, že je po svatbě objevíte u své ženy a pevně se rozhodněte, že ji budete do smrti milovat i s nimi.

K přečtení vám doporučuji encykliky Pavla VI. Humanae Vitae a Jana Pavla II. Familiaris Consortio.

Pán vám žehnej!  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest