katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Co znamenají písmena na medajlce se svatým Benediktem? Mohli byste mi to nějak vysvětlit? Díky.


Odpověď:
To, co nosíte je patrně tzv. vzor Montecassino 1880 - medaile svatého Benedikta. Na své lícní straně má jeho postavu s latinským nápisem Eius in obitu nostro praesentia muniamur tedy něco jako v českém verši: „při našem skonání, jeho přítomnost ať nás chrání“.

Na reversu je kříž ozdobený písmeny C S S M L (shora na svislém trámu) a N D /S/ M D (zleva doprava na vodorovném břevnu) jako zkratka Crux Sacra Sit Mihi Lux – Non Draco Sit Mihi Dux; „světlem buď mi svatý kříž – vůdcem drak mi nebudiž“.
Kolem kříže se nachází čtyři písmena C S P B Crux Sancti Patris Benedicti; „kříž svatého Otce Benedikta“. Okraj, po směru hodinových ručiček, vyplňují písmena V R S N S M V; S M Q L I V B (začínají na 12ti hodinách) Vade Retro, Satana, Numquam Suade Mihi Vana, Sunt Mala, Quae Libas, Ipse Venena Libas, což můžeme převeršovat do tvaru “jdi, satane, pryč, neraď mi faleš již; co nabízíš špatné je, pij sám otrávené“.

Spolu se svou mladší sestrou „zázračnou medailkou“ Kateřiny Labouré patří mezi nejrozšířenější devocionálie (počítají se na milióny kusů).


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest