katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Při cestách po Českém ráji jsem narazil na několik křížů ale i samostatných soch SVATÉ STAROSTY. Marně hledám kdo byla tato Svatá a jaký byl příběh jejího života. Děkuji Pavel


Odpověď:
Tzv. svatá Starosta vznikla lidovým nepochopením nejstarších zobrazení Ukřižovaného. Kristus na kříži byl představován nejprve jako „král z kříže“, který svou smrtí přemohl smrt a jeho utrpení je paradoxně vítězstvím. Proto na popravčím kříži stál Kristus-král s korunou a slavnostním šatem a rukama zvoucíma k sobě. Až od 13. století nastupuje v rámci vcítění do bolesti reálné zobrazení Ježíše trpícího: visí na kříži s trnovou korunou zborcený krví.
V německém prostředí vznikla později legendární šeptanda, že ta krásná postava na kříží (Kristus oslavený utrpením) byla dívka z bohaté rodiny, a protože se nechtěla vdát za pohana, vymodlila si, že ji narostly vousy – ale zhryzený nápadník se jí pomstil krutým ukřižováním..
Tento dětinský či bulvární příběh natolik zaujal některé umělce, že ve své tvorbě kopírovali antické krucifixy s doměnkou, že vyřezávají zbožnou pannu.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář