katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Přeji hezký den,
zajímalo by mne, zda judo, karate, homeopatie, akupunktura, akupresura apod. jsou nevhodné praktiky pro křesťana? Jestli ano, tak proč?
Děkuji za odpověď.


Odpověď:
Obrátil jsem se v této věci na jednoho svého kolegu, který se jmenovanými tématy více zabývá, a poprosil jsem ho o odpověď. Ta se mi jeví jako rozumná, tak ji vkládám, jak jsem ji dostal:


Vaše otázka je příliš složitá na to, aby se dala krátce a jednoduše zodpovědět. Každé z témat by zasluhovalo samostatnou odpověď. Proto alespoň
stručně.
Je pravda, že se najdou křesťané, kteří za všemi Vámi zmiňovanými kategoriemi budou vidět okultizmus a proto je zavrhnou jako ďábelské. Osobně si myslím, že takový pohled je třeba odmítnout a že není možné vidět ďábla za každým rohem. Na druhé straně je ale také třeba upozornit na určitá úskalí a nebezpečí.
Vaši otázku bych rozdělil na dvě části.
1) Křesťan a bojová umění
2) Křesťan a alternativní medicína

Ad 1) Nedávno jsem mluvil s jedním mladíkem, který si stěžoval na to, že nezvládá svoji agresivitu a že mu to v osobním životě způsobuje velké problémy. Napadlo mě, jestli se nevěnuje nějakému bojovému sportu či umění, a on mi to potvrdil. Podle mého názoru mohou bojové sporty podporovat u člověka růst agresivity. Mladík dále prozradil, že jejich učitel je neučí pouze bojovému umění, ale zasvěcuje své žáky i do východního náboženství a filosofie. Pokud je některý z těchto sportů spojován s východním náboženstvím, je pro křesťana toto spojení nepřijatelné, protože dvěma pánům nelze sloužit.

Ad 2) Pokud vím, církev u nás se ohledně homeopatie stále ještě jasně nevyjádřila. Odborníci říkají, že po lékařské stránce homeopatie nemůže fungovat. Ví se ovšem, že v určitých případech funguje. Jak to? Je možné, že homeopatie funguje jako placebo efekt. Známý exorcista Rufus Pereira zmínil, že homeopatie je poměrně účinná u malých dětí. Na otázku, jak je to možné, odpověděl, že tyto děti mohou být uzdraveny na víru svých rodičů, kteří věří, že jim tato léčba pomůže (osobně bych po homeopatii nikdy nesáhl).

Co se týká akupunktury a akupresury, jsem toho názoru, že tyto techniky samy o sobě nemohou ublížit. Platí zde ale totéž, co u první odpovědi. Tak jako záleží na osobě trenéra, který vyučuje bojové umění, záleží i na osobě lékaře, který akupunkturu a akupresuru provádí. Pokud by léčbu spojoval s východním náboženstvím, je pro křesťana tato léčba nepřijatelná.

Tématu homeopatie se věnovala i jedna z předchozích otázek.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest