katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Dneska jsem cetla o setkani Jana Pavla II s prezidentem Buschem. Na konci je pripominka, ze si obe zeny, podle katolicke tradice, zahalili vlasy cernym satkem (priblizna formulace). Od detstvi jsem vychovana v katolicke vire pote, co jsem uverila, se ji snazim praktikovat a ziskavat, co nejvice informaci, ale o tomhle jsem nikdy neslysela. Mohl by jste mi to prosim vysvetlit? Moc Vam dekuji.


Odpověď:
Přiznám se, že touto otázkou jste mne trochu znejistěla. Vždy jsem byl totiž přesvědčen, že jak Jan Pavel II., tak prezident Bush jsou mužové... Co se týče "manévrů" s černými šátky, osobně jsem se s tím ještě nesetkal. Svatý otec má na hlavě bílé solideo a přivazovat ho černým šátkem by bylo případně možné za silného větru, kdy hrozí, že mu bude tato součást oděvu "sfouknuta" a odváta do neznáma. Přesto si myslím, že jeho ceremonář mons. Marini má pro tyto případy v rukávu náhradní. Co se týče prezidenta Bushe, americkou tradici moc neznám, přesto si vzpomínám, že kovbojové mívali šátky, ale kolem krku...
:-)))

Omlouvám se a teď trochu vážně: ve Vatikáně se dodržuje tuším etiketa španělského královského dvoru. Čili jsou dána pravidla pro ofiální setkávání. Pokud si dobře vzpomínám z dob mých římských studií, tak při oficiálních audiencích jsou velvyslanci oděni do slavnostních obřadních obleků, zatímco jejich manželky jsou v poměrně jednoduchých černých šatech se šátkem na hlavě. (Manželka bývalého velvyslance České republiky u Vatikánu F. X. Halase to při jedné příležitosti přirovnala k bažantímu páru: sameček je výstavně pestře zbarven, zatímco samička je nenápadná a splývá s okolím.) Takže se jedná o vatikánskou etiketu, nikoli katolickou tradici.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest