katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Proč jsou otázky reagujících tak konfliktní? Proč mají diskutující tak malou kulturní úroveň a hned přechází k osobním útokům, urážkám, sarkasmu...? Nebylo by řešením diskusi více moderovat? Případně některým diskutérům rovnou zakázat přístup? Klasickým příkladem je diskuse k otázce "Trápi ma otázka ohľadne ukrižovania Krista". Jak brzo se odbočí od věci k osobním útokům... Člověk někdy nemá náladu to ani číst...


Odpověď:
Na tuto otázku mohu jen těžko najít odpověď. Je to problém obecný, netýká jen této diskuse, ale vzhledem k tomu, že jsme na katolických stránkách, je o to výraznější. Ostatně neschopnost vést kultivovanou diskusi je výrazný nešvar naší doby – stačí sledovat debatní pořady v televizi či v rozhlase.

Tento problém nás samozřejmě trápí již nějaký čas a uvažovali jsme, jak jej řešit. Bohužel se ukázalo, že apelovat na všeobecnou lidskou slušnost diskutujících je marné a mnohdy bylo zbytečné i mazat nežádoucí reakce – jediným výsledkem bylo, že dotyčná reakce se záhy objevila znova, navíc okořeněna nadávkami a nenávistnými výpady vůči provozovatelům stránek. Rozhodně však bude nezbytně nutné, abychom zareagovali, protože současná situace není vůbec růžová.

Osobně dávám přednost tomu, abychom do diskusí zasahovali co možná nejméně (a cenzuru beru až jako krajní možnost). Problém je v tom, že diskutující si spolu začnou vyřizovat účty po svém a svými metodami. Ten, kdo čte diskuse pravidelně, ví, kdo jak a co zhruba píše, jak se vyjadřuje a co od něj může očekávat. Také už dotyčný zná, jak se kdo vyjadřuje, a tak ho nepřekvapí sem tam nějaká hádka, nadávky, osočování a nactiutrhání. Prostě si na tuto situaci tak nějak zvyká a nepřipadá mu nějak nenormální. Avšak člověk neznalý poměrů, který vstoupí do diskusí, se ocitne uprostřed jakési virtuální hádky, kde silná slova jen lítají. Některé to odradí a o „Katolíkovi“ si myslí své. Mají svůj obrázek o serveru! udělaný.

Jednou z možností je povinná registrace, jak to již několik informačních serverů zavedlo. Na rozdíl od některých svých přátel se nedomnívám, že cesta povinné registrace by něco řešila. Je to pouze nástroj pro administrátora, jak někoho (pro závažné porušení pravidel) z diskuse vyloučit. Dotyčnému samozřejmě nic nebrání založit si nový mail a vytvořit si „novou“ identitu a začít znovu. Domnívám se, že není důležité, zda se někdo se podepíše svým skutečným jménem, nebo bude vystupovat pod přezdívkou. Na to má plné právo. To, že se zapojí do diskuse, neznamená, že musím znát jeho jméno, e-mail a další věci. Podstatné jsou jeho reakce, jeho názory. A s nimi mohu souhlasit, nesouhlasit, vyvracet, dokazovat, polemizovat atd. atd. Problém na! stává, když dotyčný není schopen akceptovat názor druhého, začne druhého pro jeho názor zesměšňovat, vnucuje mu pouze svůj názor, a pokud s ním nesouhlasí, označí ho za blbce, který tomu nerozumí. A zde nastupuje tak nepopulární situace, kdy bychom se měli snažit být trpěliví a ohleduplní, i když je to někdy opravdu těžké. Nejde o to, dělat se sebe svatoušky a „katolické ghetto“, ale chovejme jako slušní lidé se slušným slovníkem. Chovejme se jako křesťané i na internetu, nejen v kostele.

Cenzura se tedy dotkne pouze těch, kteří to nechtějí pochopit a nechtějí akceptovat. Příspěvky, které budou evidentně porušovat etický kodex (vulgární reakce, psané jakoukoliv formou, osočování, nadávky, vysmívání, ponižování, nactiutrhání, pomluvy, rouhání, hanobení rasy, náboženství…), budou mazány, a to bez upozornění a dalšího vysvětlování ze strany provozovatelů serveru. Zde se nejedná o nějaký mocenský a nadřazený zásah z naší strany, je to prosba a výzva diskutujícím, abychom se v diskusích vzájemně neuráželi a nefackovali, ale učili se věcně a slušně diskutovat. Pravidla jsou dána, záleží na každém, jak se k nim postaví. Porušením těchto pravidel dotyčný vědomě dává najevo, že redakce může jeho přípěvek smazat. Abych předešel nedorozuměním, dodávám, že se neruší žádné příspěvky, které vyjadřují něčí názor, jenž není v souladu s učením Katolické církve (psán slušnou formou), ale pouze ty reakce, které budou porušovat výše uvedený etický kodex. 

Pro ty, kteří zde diskutují slušně a věcně, tato odpověd určena není. Oni totiž žádnou změnu nepoznají. Přeji všem návštěvníkům, aby je diskuse nejen neodradily, ale aby se nebáli do diskusí, třeba i nepravidelně, přispět. Čím více lidí, tím více názorů, ale i zkušeností a rad.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest