katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Přeji dobrý den, ráda bych si objasnila některé otázky týkající se svátosti smíření a eucharistie:
1. Podle Katechismu katolické cirkve jsou zasvěcené svátky neděle, 1. svátek vánoční a Nový rok. Církev ovšem doporučuje slavit i jiné svátky… Chápu to správně, že povinnost účasti na mši svaté a zachování prac. klidu se týká pouze zasvěcených svátků a když nejdu do kostele třeba ve svátek Cyrila a Metoděje, není to hřích? (Mohu pak přistoupit k svatému přijímání, nebo musím nejdřív vykonat svátost smíření?)
2. Je nakupování v neděli těžký hřích – musím se z toho vyznat?
Děkuji za odpověď


Odpověď:
Zasvěcené svátky v univerzální církve jsou tyto: Narození našeho Pána Ježíše Krista (25. 12.), Zjevení Páně (6. 1.), Nanebevstoupení a Nejsvětějšího Těla a Krve Kristovy, dále Panny Marie, Matky Boží (1. 1.), Neposkvrněného Početí (8. 12.) a Nanebevzetí Panny Marie (15. 8.), svatého Josefa (19. 3.), svatých apoštolů Petra a Pavla (29. 6.) a konečně Všech svatých (1. 11.). Česká biskupská konference, která má pravomoc počet zasvěcených svátků upravit podle místních podmínek, redukovala počet zasvěcených svátků na dva: Narození Ježíše Krista (25. 12.) a Slavnost Panny Marie, Matky Boží (1. 1.). Tyto svátky má věřící katolík světit jako neděli svátečním klidem a návštěvou bohoslužby. Ostatní významné svátky je slavení doporučeno, ale není závazné pod hříchem. Neúčast na bohoslužbě o slavnosti sv. Cyrila a Metoděje tedy není těžký hřích.
O nakupování v neděli se vedly různé diskuse, osobně nejsem zastáncem radikálního řešení, které požadovalo zákaz prodeje v neděli. KKC v článku 2193 říká: „V neděli a v jiné zasvěcené svátky se mají věřící zdržovat těch prací a těch činností, které jsou na překážku bohoslužbě a narušují radost, vlastní dnu Páně nebo náležitému odpočinku mysli i těla.“ Nakupování samo o sobě nemusí být těžkou prací, někdy dokonce může přinést potěšení, v jistých okolnostech se stává jedním z mála řešení. Prodávání lze zařadit do kategorie služeb, které mohou být legitimní. Jen je třeba dávat pozor, aby se nedělní prodej nestal jen dalším krokem honby za výdělkem a zotročení člověka, aby neděle neztratila svůj zvláštní charakter.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest