katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Ráda bych se zeptala, co si myslíte o tom, že papež Benedikt XVI. v letošním požehnání Urbi et Orbi nepozdravil Českou republiku. Mohou s tím souviset nevyřešené spory mezi Vatikánem a římskokatolickou církví nebo to, že je papež národností Rakušák?


Odpověď:
Můj osobní názor je ten, že ani jeden z Vámi uváděných důvodů (rozumím-li Vám dobře, měla jste na mysli nevyřešené vztahy mezi Katolickou církví a Českou republikou) nehraje roli. Soudím, že na češtinu letos nedošlo proto, že nepatří mezi nejrozšířenější světové jazyky – v celosvětovém měřítku patří co do počtu mluvčích cca na 70. místo (slovenština je na tom ještě hůř), tudíž se do třiatřiceti jazyků v pozdravu Benedikta XVI. prostě nevešla. A to už nemluvím o tom, kolik mluvčích češtiny tvoří praktikující katolíci.
Přikládám Vám kopii článku ze stránek české redakce Vatikánského rádia:
Vánoční blahopřání přednesl Benedikt XVI. v celkem 33 jazycích, to znamená, že jich zaznělo daleko méně, než bývalo zvykem za jeho předchůdce. K původně plánovaným 32 přibyla filipínština, ale na češtinu ani na slovenštinu se tentokrát na Svatopetrském náměstí nedostalo. Podle informací Vatikánského rozhlasu má Svatý otec v úmyslu vybrat další jazyky při velikonočním požehnání Urbi et Orbi a postupně, při dalších příležitostech, jejich počet rozšiřovat. V budoucnosti by tedy mělo dojít i na jazyky, které doposud z Vatikánské loggie nezazněly.
(Celý článek najdete zde.)
Jen pro úplnost dodávám, že papež není původem Rakušan, ale Němec, konkrétně z Bavorska.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest