katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
V tisku byla zpráva, že afgánské hnutí Taliban oznámilo džihád, islámskou svatou válku proti Spojeným státům. Zajímalo by mě, co to je svatá válka? Děkuji za odpověď.


Odpověď:
Džihád - Svatá válka patří k základním prvkům islámu. Podle textu Koránu se příslušnost k islámu prokazovala těmito znaky: vyznání víry (šaháda), modlitba (salát), náboženská daň (zakát), půst ramadámu (sawm) a pouť do Mekky (hadždž). V právnických knihách je připojen ještě další pilíř - svatá válka (džihád). Tato povinnost bojovat za víru je dílem až postupné krystalizace islámu od obrany vůči útokům po aktivní boj za šíření víry.
Je třeba si uvědomit, že islám není jednolitou záležitostí, ale vyskytují se zde skupiny více či méně radikální. Konkrétně pouze cháridžovská sekta pokládá džihád za šestý pilíř, pro ostatní muslimské skupiny je to "pouze" klíčová povinnost - každý zdravý muž je jí vázán v případě, že nestačí stávající vojsko. Pokud v této válce padne, má zajištěné místo v ráji.
Zatímco v minulosti byly islámskými panovníky rozpracovány plány na islamizaci celého světa pomocí džihádu, současná představa islámských teologů o "svaté válce" tkví v "přemáhání vlastních vášní" a "činorodé práci při výstavbě vlasti". Jsou bohužel i jiné výklady: lze jej chápat jako "boj za ušlechtilý cíl" jako je národní osvobození, bývá vyhlašován při válečných konfliktech jako motivace, stává se i zástěrkou a ospravedlněním teroristických útoků, jak jsme toho svědky dnes.
Ve slovníku hnutí Taliban to pravděpodobně znamená boj proti Spojeným státům (popř. nemuslimskému světu), a to jakýmikoli prostředky, pod hlavičkou "ochrany islámu". Jaký je názor čských muslimů, se můžete dočíst na www.muslim.cz.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest