katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Rád bych věděl, jestli existuje nějaký „kanonizovaný“ český text modlitby Zdrávas, Maria. Jde mi hlavně o slova „…požehnaná ty/tys/jsi mezi ženami…“. Vzhledem k tomu, že modlitba růžence patří bezesporu k nejčastějším společným modlitbám, bylo by asi vhodné stávající nejednotnost nějak usměrnit.


Odpověď:
Spíše než o „kanonizovaném“ textu bych hovořil o nejrozšířenější variantě, která je nějakým způsobem fixována. Tou je pravděpodobně varianta z Kancionálu, kde najdeme znění „Požehnaná ty mezi ženami…“. Tuto variantu – právě s odvoláním na Kancionál – používá při společných modlitbách (Anděl Páně, růženec) např. Radio Proglas. Právě při veřejných, společných modlitbách je vhodné sjednotit se na jedné konkrétní variantě, přičemž právě Kancionál může být vodítkem.
Paradoxní ovšem je, že český liturgický překlad Písma svatého používá variantu „Požehnaná tys mezi ženami…“ (Lk 1,42).
Obecně vzato bych doporučil při osobní modlitbě modlit se tak, jak je mi to nejbližší, při společné modlitbě v určitém společenství tak, jak je v daném společenství zvykem, a při veřejné modlitbě přiklonit se k variantě z kancionálu. Nicméně držme se pravidla svatého Augustina: „V nezbytnostech jednota, v ostatních svoboda, nade všechno láska.“


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest