katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Myslite, ze je na tomhle svete mozne najit normalni hezkou divku, starsi 15ti let, ktera jeste s nikym nic nemela? Zacinam totiz upadat do beznadeje, ze takova neexistuje. Zamerne jsem se zminil o veku 15 let, protoze prave to je podle statistik vek ve kterem prichazi o panenstvi vetsina divek. Driv jsem o tom asi tak nepremyslel a tudiz jsem (presto ze jsem verici) tomu neprikladal vahu neceho tak zasadniho. Je mi 19 let a posledniho pul roku jsem chodil s divkou(18), o ktere vim, ze pannou neni. Diky tomu jsem asi zacal premyslet a mam pocit, ze jsem se dostal do slepe ulicky. Pokud bych chtel najit "cistou" holku, musel bych asi hledat nekde ve skolce. Proc ty holky proste nemuzou mit rozum od stejne chvile jako fyzickou krasu a dospelost? Prisel jsem na to, ze z tohoto nebudu ochoten slevit a proto nevim, co mam delat. Jedina cesta snad je, udelat to taky, ale to prece neni to, co bych chtel. Chci mit v lasce dokonalost, vzdyt je to na cely zivot. diky za odpoved.


Odpověď:
Tak popravdě řečeno, nad tímto jsem nikdy nepřemýšlel. Nicméně se domnívám, že dívky, o kterých sníte, existují (snad nejsem zas tak velký idealista). Ovšem veřejný průzkum po farnosti jsem nedělal.
Nechtěl byt danou věc zlehčovat, přesto si myslím, že "dokonalost v lásce" ještě není zaručena fyzickým panenstvím. Osobně bych při výběru partnerky spíše preferoval jiná kriteria (porozumění, vzájemné sympatie, ochota odpouštět), z vlastní strany je nutné i "opouštění ideálu" (člověk si nebere "ideál" nebo "představu", ale partnera/partnerku z masa a kostí) a přijetí předností a chyb druhého.
Faktem je, že pro dnešního člověka není panenství a panictví už žádná hodnota (zatímco v minulosti bylo opěvováno). Těžko říci, v čem je hlavní důvod této změny, bude jich zřejmě více (je jisté, že s mizící religiozitou upadá také smysl pro morálku). Ale současná kultura rozhodně zdrženlivosti a panenství do sňatku nefandí. Naopak se na to dívá jako na něco méněcenného, "být pannou" je v mnohé společnosti dospívající mládeže skoro zahanbující. Sexualita je brána za něco "přirozeného" jako čištění zubů, takže nás nesmí udivit, když v časopisech pro mládež dostávají 12-tileté dívenky rady, jak správně používat antikoncepci. Pak nás také nepřekvapí, že tímto proudem je stržena velká část dospívající mládeže.
Osobně bych z toho nevinil pouze děvčata (cit.: "Proc ty holky proste nemuzou mit rozum od stejne chvile jako fyzickou krasu a dospelost?"). Můžeme za to my všichni, celá společnost, rodina, vychovatelé, média atd. Konečně, nemyslíte, že na ztrátě nevinnosti dívek hrají velmi důležitou ba stěžejní roli právě muži?


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest