katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Muzete se prosím nejak vyjadrit k situaci na prazske KTF. Jsem naprosty laik - prilis nerozumim ani problemum "svetskych" VŠ. Ale ctu tolik protichudnych tvrzeni - Pan Halik ríká "Dejvicky Taliban" studenti fakulty "Vseználek Halik", napadani napadají kardinala Vlka a CBK kteri udajne chteji privest katolickou viru nekam jinam, projev rektora (doufám, ze to je správná funkce) Wilhelma o tom, ze studenti mohou dostudovat na husitské nebo evangelické fakulte UK - vubec tomu nerozumim, ale je mi z toho smutno. Nevim jestli to nepisu zmatene, ale co se to vubec deje???


Odpověď:
Zřejmě nejste sama, kdo situaci na KTF UK nerozumí. Já na tom nejsem o nic lépe. Pražskou fakultu neznám, situace, kdy jsem se ocitl na jejích chodbách, se dají spočítat na prstech jedné ruky a ještě by čtyři prsty zůstaly nevyužity (a to bylo stejně jen náhodou a nedopatřením). Různé novinové články o případu se mi zdají značně neobjektivní, jiné objektivnější zdroje nemám (nebo je raději nebudu citovat). Podtrženo-sečteno: nejsem kompetentní se k případu zvlášť zasvěceně vyjadřovat.
Spor na fakultě se táhne již roky a snad bude uzavřen (aspoň se tak zdá). Vyhrocený problém v poslední době, který muselo přímo a radikálně řešit vedení univerzity, bylo zjištění akreditační komise v tom, že fakulta nesplňuje objektivní podmínky vysokoškolského zákona. Spor o konzervativnost či progresivitu v tom prakticky žádnou roli nehrál, jak se někteří snažili podsouvat. Spoustu informací najdete např. na www.christnet.cz.
Návrh rektora Wilhelma o možnosti studia na evangelické fakultě je poněkud zcestný, asi jako kdyby zavřel "medicínu" a přesunul studenty na "veterinu" s tím, že anatomie savců je skoro stejná. Nakonec nejbližší člověku je prase (tedy minimálně po anatomické stránce...) Uznávám, že to je hloupý příklad, a vůbec tím nechci říct, že by evangelická fakulta byla něco méněcenného, jen to, že je jiná a evangelická teologie se liší od katolické.
Domnívám se, že jak z pohledu statutu fakulty, tak ze "služební" kněžské příslušnosti, by mělo být vedení fakulty podřízeno pražskému arcibiskupovi. Vždyť kdo by měl mít ve sporných případech rozhodující slovo, než právě církevní autorita?
(Osobně pevně doufám, že se nedožiji doby, kdy by měla být v církvi demokracie...)


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest