katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Jako mladý křesťanský pár jsme pocítili, že bychom se měli více věnovat společnému čtení Písma. Můžete nám, prosím, sdělit, jak bychom měli postupovat při čtení, jaký systém bychom měli zvolit, jak dlouhé texty bychom měli číst, v jakém pořadí, apod.
Děkujeme za odpověď


Odpověď:
Číst a znát Písmo je jedna z nezbytných komponent křesťanského života. Proto Vám velmi děkuji za tuto otázku. Myslím, že by bylo nejlépe začít evangelii. Třeba evangelium sv. Marka je takový základem. Pročtěte si postupně všechna evangelia (třeba kapitolku za den), nakonec evangelium podle Jana (má odlišný koncept než ostatní tři evangelisté). Pak můžete pokračovat dějinami prvotní církve - Skutky apoštolů. První teologickou reflexi žité víry najdete v listech. Ty lze klidne číst v pořadí, jak jsou poskládány v Bibli. Na konec zbývá Apokalypsa - Zjevení apoštola Jana - to je trošku obtížnější oříšek pro pochopení. Osobně bych vám doporučil používat liturgické vydání Nového zákona (tzv. "žlutá cihla" nebo poslední vydání Karmelitánského nakladatelství). Jednak je to ten samý text, jak ho slyšíte v kostele při bohoslužbě, jednak v něm najdete alespoň stručné poznámky a vysvětlivky.
Pak přejděte na Starý zákon. Skutečným začátkem dějin Izraele je povolání Abraháma (Gen 12), předcházející kapitoly (Gen 1-11) vznikají nejdříve za králů Davida a Šalomouna a jsou teologickou reflexí nad stvořením, nikoli historickým popisem. Pokud budete číst kapitolku denně, pak se postupně seznámíte s celým Písmem (samozřejmě si nebudete hned všechno pamatovat). Každopádně si člověk na jednotlivých událostech může uvědomovat Boží řízení dějin, zároveň i odpovědnost našeho lidského rozhodování. Přeji Vám mnoho darů Ducha Svatého pro porozumění Písmu.
PS: je dobré text uvést vzýváním Ducha Svatého, stejně tak přečnené završit modlitbou, která znovu reflektuje přečtenou pasáž.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest