katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Tak vám nevím, ale za svých 45 let jsem se setkal s čímkoliv, a nabyl přesvědčení, že každá ideologie vznikla jen jako způsob ovládání člověka člověkem, či skupinou lidí. Tyto skupiny využívají toho, že ne každý člověk je natolik silný, aby věřil sám v sebe a musí mít nějakou tu obezličku věřit v něco. Ono to je pak velice jednoduché říct, já za to nemůžu to bůh. Ale kdo je to, nebo co je to bůh ? V něco člověk věřit musí, v sebe, rodinu, atd. Jenže jedno přísloví říká, že chytrý člověk se poučí z chyb druhých, ale jen hlupák se nepoučí z chyb vlastních. Doufám, že není nikdo kdo by mi chtěl toto vyvracet. Takže pokud vezmeme tuto odvěkou pravdu jako zákon pak jen slušně a mírně řečeno slaboch a prostoduchý človíček věří v jakoukoliv idologii, tedy i církevní. Historie mi jasně dává za pravdu - viz upalování lidí, pálení knih, prodej odpustků , a oproti tomu třebas i ten tzv. celibát. Kdo ho dodržuje ? Soudný člověk si něco přečte, něco vidí. K čemu sloužily ony farské slečny, kuchařky apod. s nimiž pak farář ( i za dom komunistické totality, nejvyššího ražení tzv. normalizačního procesu) jezdil na Mezinárodní výstavu do OSAKY v Japonsku do KANADY a jinam? Mohu dokázat, že to tak je. Kde se "najednou" vzalo tolik úchyláků v církvi ? Vzalo se tam, kde se vzít muselo, co je proti přírodě je nenormální, celibát je proti přírodě a vznikl jen jako ochrana církevního - jinak řečeno nakradeného majetku, před dědici apod.Jistě, pokud se vytrhnou věci z kontextu lze doložit cokoliv, stejně tak se zveřejní jen to co komu vyhovuje. No jak jsem řekl, každá ideologie má svůj cíl. Cíl ovládat a předkládat vlastní řešení. Píši zde po několikáté, ale zatím jsem žádný svůj dotaz na vašich stránkách nenalezl. Taky objektivita. ing. Josef MUSIL


Odpověď:
Začnu od konce. K nám se zatím dostal pouze jeden Váš dotaz (s uvedeným jménem) a ten zodpovězen byl. Za nepodepsané a neuložené dotazy neručíme. :-)
Nevím, co pokládáte za hlavní problém a stěžejní bod Vašeho dotazu. Objasnit samou podstatu křesťanské víry by bylo na dlouhé pojednání. Jednoduše bych to shrnul tak, že víra je odpovědí člověka na Boží volání. Zda Bůh skutečně existuje, k tomu jako lidé můžeme hledat "důkazy" kolem sebe, z dění v přírodě, v dějinách lidského myšlení apod. Druhá cesta je přijetí svědectsví jiných. I to je zcela legální způsob získávání informací: málo z toho, co víme, jsme si sami "ohmatali", často jsme odkázáni na důvěru v toho, který nám informace předává. Já například nikdy nebyl v Austrálii, přesto věřím, že existuje. Takto mohu věřit i Písmu, svědectví jiných lidí, se kterými se setkávám. Zároveň je víra i projevem Božího vedení; jestliže člověk není vnitřně uzavřený a zablokovaný, může v mnoha situacích najít Boží stopu. Stačí se podívat do dějin Izraele.
Na jedné straně přísně odvrhujete jakoukoli ideologii, ale zároveň se řídíte ideologií víry v člověka. Ano, člověk si musí věřit, ale zbigotnění sebedůvěry vede k tomu, že člověk klade sám sebe jako nejvyšší normu. To nakonec ukázal Nietzsche v idei "nadčlověka". Mezním důsledkem takové ideologie je stalinizmus nebo fašizmus.
Ostatní Vaše námitky zřejmě plynou z nějaké osobní zkušenosti, kterou já potvrdit nemohu. Ale souhlasím s vámi, že církevní majetek byl ukraden - v roce 1948... ;-)


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest