katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Dobrý den! Zajímalo by mne, jakým způsobem se lze smířit s lidmi, kteří jsou ode mne daleko nebo které pravděpodobně již nikdy neuvidím. V srdci odpouštím, ale pro dosažení úplného pokoje mi schází vyjádření postoje druhé strany. Za odpověď, popř. za odkaz na příslušnou literaturu Vám předem děkuji.


Odpověď:
Musím začít svou odpověď banální radou, i když předpokládám, že zřejmě ve Vašem případě nepřipadá v úvahu. Lidi, kteří jsou ode mě daleko, mohu kontaktovat také dopisem, telefonem nebo mailem. Zřejmě ale hovoříte o lidech, s kterými se takto spojit nelze. Mohu poprosit Pána a jeho anděly, aby jim mé odpuštění svými cestami nějak předal. To ale samozřejmě není nějaká přesně ověřitelná cesta na úrovni onoho telefonu či mailu. Jedná se prostě o modlitbu. A řešení Vašeho problému zřejmě skutečně spočívá v rovině modlitby, v rovině, která je neviditelná, ale přesto jistým způsobem hlubší než jakékoli roviny čistě pozemské.

Pán může také někdy velmi dobře vědět, proč nám důležitá definitivní setkání s určitými lidmi odkládá, někdy snad až na věčnost. Možná, že oni nejsou dosud na smíření připraveni, možná ani naše připravenost ke skutečnému odpuštění tváří v tvář není tak hluboká, jak se nám zdá. Koneckonců, není „dosažení úplného pokoje,“ o kterém mluvíte, spíše synonynem pro blaženou věčnost, než pro naše pozemské duchovní bojiště?

K literatuře o smíření bych upozornil na "Vězení s klíčem" uvnitř od Kateřiny Lachmanové. A ostatně myslím, že další upřesňující tipy vyplynou z následné diskuse.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest