katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Odeslání otázky/odkazu na e-mail

Od koho (e-mail)
Komu (e-mail)
Poslat:
Váš komentář:
 Povinné údaje jsou označeny tučně

 Otázka:
Mam nevericiho pritele, chodime spolu devet mesicu. Je mi 21 let. Nyni vim, ze bych s nim chtela stravit zbytek zivota. Ale mam problem - tim je sexualni stranka. Dokonce jsem zacala brat antikoncepci. Nevim vsak, jak se s tim vyrovnat. Tizi me svedomi, protoze katol. cirkev predmanzelsky sex zakazuje. U sv. smireni to vyznavam jako hrich. Presto sveho cinu nelituji a vim ze budu pokracovat. Citim se jako pokrytec. Ale kdyz budu mlcet, tak vinu citim take. Jak muzu litovat neceho, co prameni z lasky nas obou?Tento cin nechapu jako sobecky, spis jako davani se navzajem a odevzdávání. Prosim vas poradte mi, nebo vyslovte svuj nazor.


Odpověď:
Při řešení otázky předmanželské sexuality je třeba si uvědomit, že sexualita je veliký a krásný dar od Boha. Je to schopnost jednak předávat život (a tím se podílet na Božím stvořitelském díle) a také velké obohacení společenství muže a ženy v manželství. Manželství není pouze právní smlouva povýšený v církvi na svátost, ale je to především `darování se jeden druhému`. A znamením tohoto odevzdání se jeden druhému je právě sexuální spojení. Pokud je sexualita používaná mimo manželství, pak je použito znamení k něčemu, co se vlastně ani vyjádři nechce. Sexualita tak už není znamením zodpovědného odevzdání se, ale pouze citů. Období před manželstvím by mělo být dobou střízlivého vzájemného poznávání, určitě není dobré `spadnout` do trvalého vztahu s rouškou zamilovanosti přes oči. A používání sexuality ke vnitřní svobodě a střízlivému pohledu nepřispěje.
Teoretická stránka je jasná, ale jak to řešit prakticky... Snoubenci ještě nejsou manželé, a proto se nemohou zmocnit některých výhod manželství a zároveň ignorovat závazek, který manželstvím nastává. Pro zvládnutí této situace je potřeba vyprosit si Boží milost. Snoubenci by se měli spolu modlit o dar dobrého poznání jeden druhého a vyprosit si požehnání pro budoucí manželství. Zároveň mohou prosit o dar čistoty. Vědomí hříchu a pocit viny je přímo úměrné k hloubce duchovního života. Radil bych Vám proto zaměřit pozornost na hluboký křesťanský život (četba Písma, modlitba, křesťanská literatura) a nebát se svůj problém svěřit v modlitbě Boží režii - nebojte se, že budete o něco ochuzena.


  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest