katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Papežové moderního věku - Vatikán od Pia IX. po Františka a jeho vztah k českým zemím

Autor knihy: Jaroslav Šebek
Nakladatelství: Nakladatelství Čas

Unikátní a velmi čtivá kniha našeho předního historika zabývajícího se církevními dějinami, pravidelného přispěvatele do Katolického týdeníku, člena Husovské komise ... mapuje život a působení papežů moderního věku od roku 1870 do současnosti. Každá z jedenácti kapitol věnovaná jednomu z nich je rozdělena do dvou částí.
První - obsáhlejší - zachycuje vždy období od konkláve až po smrt resp. do současnosti u posledních dvou.
Druhá si všímá vztahu a vlivu Vatikánu v tomto období na české dějiny - jak církevní tak i politické.

Čtenář se dozví spoustu informací o tom, jak to vlastně ve Vatikánu funguje, seznámí se s kroky a důvody jednání jednotlivých papežů v kontextu a pod vlivem tehdejší doby a politické situace, řadu zajímavostí i skoro „drbů“ třeba z průběhů jednotlivých konkláve. Zároveň má možnost si uvědomit jak radikální proměnou prošlo papežství během pouhých 150 let až k dnešnímu velmi lidskému a civilnímu vystupování otce Františka.

Za něco naprosto jedinečného však považuji druhou část jednotlivých kapitol, které se zabývají popisem a hodnocením vlivu na domácí církev nevyhýbají se i konstatování, že ne vždy administrativa ve Vatikánu dokázala pochopit a porozumět místní situaci – viz třeba nešťastná jmenování některých biskupů u nás v éře socialismu.

Osobně se domnívám, že tato kniha by se měla stát povinným studijním materiálem pro střední církevní školy. Navíc je nesmírně čtivá a každému z nás může pomoci při překonávání různých „zaručených“ argumentů používaných často v proticírkevně laděném okolí - např. neustále omílané tzv. „žehnání zbraní“ Piem XI.

Jako perličku chci uvést např. historické právo exkluzivy panovníků některých katolických zemí zasahovat do průběhu konkláve, které naposledy využil „náš“ císař František Josef I., když v roce 1903 v průběhu konkláve dal najevo nesouhlas s nově rýsujícím se papežem. Nově zvoleným kompromisním kadidátem se pak stal papež Pius X., který toto právo zrušil.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář