katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Chatrč

Autor knihy: William Paul Young
Nakladatelství: Knižní klub

Vy byste se netvářili skepticky, kdyby vám někdo tvrdil, že strávil celý víkend s Bohem, a ještě k tomu v Chatrči?

Chatrč je knížka, která mění lidské srdce. Prvním z příznaků je to, že se vás absolventi této něžné teologie ve fantasy obalu budou ptát: „Už jsi četl Chatrč? Ještě ne? Fakt dobrý, hustý, cool…(podle toho, kolik je dotyčnému roků).“ Malá odbočka: Není bez zajímavosti, že se anglickým výrazem cool, tedy studený, označují věci a skutečnosti, které člověka obvykle rozehřejí. Jako třeba knížka s názvem Chatrč.

Příběh začíná trochu drsně, na rodinném výletě se ztratí malá Missy. Tohle má být super? pomyslela jsem si, když jsem četla o bolesti tatínka a celé rodiny ze ztráty jejich milované holčičky. Ale pak přišla pro tátu Macka (i pro nás čtenáře) pozvánka do chatrče. Mám tam jít, nebo nemám? Čeká tam na mě opravdu Bůh? Jaký je? Ví o mém bolavém srdci? Na co budu mít odvahu se ho zeptat?

Dorazili ke konci mola. Ježíš na něj vyskočil a otočil se, aby pomohl Mackovi. Společně se posadili na jeho konci, bosé nohy si namočili ve vodě a fascinovaně sledovali, jak si vítr pohrává s vodní hladinou.
„Víš Macku, naším konečným cílem není takový obraz nebe, jaký jste si vzali do hlavy, chápeš, představa bran z perel a zlatých ulic. Místo toho je to tento vesmír hodně očištěný, takže bude vypadat hodně jako toto místo tady. …

Macku, ty vidíš pouze instituci, člověkem vytvořený systém. To není to, co jsem chtěl vybudovat. To, co mám na mysli, jsou lidé a jejich životy, živoucí dýchající komunita všech těch, kteří mne milují, ne budovy nebo programy.
„Jak se mám stát součástí církve?“ Zeptal se Mack.
„To je snadné, Macku, jde hlavně o vztahy a sdílení života. …V mém životě jde pouze o vztahy. Ty si ho nemůžeš vybudovat. To je moje práce a já jsem v ní docela dobrý“ řekl Ježíš s úsměvem. „Já pro vás nemám žádný program, Macku. Přišel jsem vám dát naplněný život. Můj život.“


Mack během víkendu, kdy si udělal čas na Boha, hodně zažil a ještě víc pochopil. Tak je to s Bohem vždycky.

Mack sklopil hlavu a všiml si jizev na jejích zápěstích. „Taťko?“
„Ano, zlato?“
„Je mi moc líto, že Ty, že Ježíš musel umřít.“
Obešla stůl a znovu Macka vřele objala.
„Já vím a děkuji Ti. Ale měl bys vědět, že my toho vůbec nelitujeme. Stálo to za to.“ …
Ježíš dodal: „A udělal bych to, i kdyby to bylo jenom pro Tebe. Ale nebylo“ dodal s přátelským úsměvem.“


Chatrč je knížka, která srozumitelně mluví k našemu srdci. Otevírá v nás nový pohled na smysl bolesti a krásu odpuštění a mnoho jiných důležitých věcí. Přesto je dobré při čtení nezapomenout na to, že se jedná o román, není to učebnice teologie, tím méně něco jako páté evangelium.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář