katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Děcka, valíme do nebe

Autor knihy: Robert Maria Mayer
Nakladatelství: Nakladatelství Flétna

Toho únorového večera mi (a jistě mnoha dalším brněnským katolíkům) přistála na facebooku zpráva: Modlete se za Robina, leží v kritickém stavu v nemocnici po úraze. TOHO Robina? Od minoritů? Ano.

Srdce se mi sevřelo a střelné modlitby hrozily prostřílet nebesa. „Náš“ Robert, který občas zastupoval našeho faráře např. na dětských mších a milovali jsme jej velcí i malí, pro jeho laskavý humor, skromnost, nadšení, radost, …

Když jsem o několik dní později přišla na jeho pohřeb do brněnského kostela u Minoritů, pochopila jsem, že takových nás bylo mnoho, kteří jsme se někdy setkali s p. Robertem Maria Mayerem takovým způsobem, že nám zůstal v srdci a měli jsme jej za svého. Přesto, že se pohřeb konal ve všední den krátce po poledni, a mnoho lidí si muselo nějak udělat volno, byli vidět, že měli k němu silný osobní vztah a chtěli přijít se s ním osobně rozloučit.

Geniálním způsobem shrnul pocity nás mnohých v závěru obřadu biskup Pavel Posád: „…Platí o něm slova apoštola Jana, který napsal: Uvěřili jsme v lásku. … Otec Robert byl milován Bohem. A protože ze spojení s Bohem čerpal, mohl také milovat lidi. … Otec Robert byl milován všemi, protože všem dával Boha. … vždy za všech okolností to bylo setkání velmi duchovní, hluboké a nádherné. Mohu říci, že to byla setkání v Duchu svatém a proto ve veliké lásce.“
Biskup Pavel pak přesně v duchu Robertova humoru zakončil vtipem, takže jsme se mnozí usmívali i přes slzy.

A teď vyšla kniha vzpomínek a fotografií o Robertově životě. Kniha začíná jeho Paraguyajským deníkem, významnou část knihy tvoří kronika jeho stařenky (pro ne-moraváky: babičky) psaná nářečím, a závěr knihy tvoří vzpomínky velkého množství lidí, kteří Roberta znali a kterým nějak vstoupil do života. Kolik radosti září z těch rozesmátých fotek, a kolik vzájemné lásky se skrývá v těch vzpomínkách a svědectvích:

Robka dojel, byli jsme domluvení i na zpovědi. A první se ptal, jestli mám něco k jídlu.
„No, rozpekla bych jitrnicu. A Robi, nemohli bysme nejdřív tu zpověď?“
„Né, zpověď počká. Nevíš, Pán Ježíš taky nejdřív lámal chleba a pak mluvil s učedníky.“

„Ahoj, kam letíš?“
„Na matky (modlitby matek).“
„Jé, tak já tam jdu s tebou.“
„Robi, to je jenom pro ženský, vždyť víš.“
„No a co, dyť já mám taky sukně, né?“

„Dcero, co děláš?“
„Točím zmrzlinu.“
„Tak ať s tebou točí hlavně Duch svatý!“

Zastavili mě policajti. Vystoupil jsem, v hábitu, a hned:
„Pánové, vy potřebujete rozhřešení, že?“
„Ne, néé, jen jeďte.“
Ty, ale já jsem jel fakt rychle.

Rozdával lásku, kterou čerpal od Boha, z důvěrného spojení s ním. Jeho veliké laskavé srdce přineslo ve spojení s Boží láskou a neúnavnou službou Jeho dětem úžasné neskutečné plody. Proto jsme se po jeho smrti cítili všichni jako sirotci.


Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář