katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Radost z Boha

Autor knihy: Marek Orko Vácha
Nakladatelství: nakladatelství Cesta

Netrpělivě čekaná novinka od autora Neumělců života a Modlitby argentinských nocí (nelze nevidět vnitřní spřízněnost mezi Markovými modlitbami pod nebem argentinských hor a životem papeže argentinského původu - Františka, taková hezká „náhoda“ to je), má podtitul příručka pro biřmovance, jak přežít v drsném světě. V prvním momentu se zazdálo, že to bude další porce Nevyžádaných rad. Jen dál a větší kapky, chtělo by se říct tomu, který se kulometnými střelami Markových rad cítil zasažen a pozván k tomu, aby se věci začaly hýbat. Základní črty jsou pochopitelně tytéž: Záleží na Tobě, tvůj život je nesmírně cenný, čas je vzácná hodnota, život je (někdy) těžký, nejsme tu kvůli svému potěšení, ale posvěcení.

Takže to zkusme žít. Nejen se něco dozvědět, zkusíme, aby nás to proměnilo. Nepůjde ani tak o průřez moderní teologií, jako spíše o to, přiložit jiskru k sudu s prachem.

(Z hlubin paměti dlouholetého katolíka pochopitelně vyvstane hláška z Popeleční středy – pamatuj, člověče, že jsi prach atd. Ale ještě nikdy mi nedošlo, že by tím mohl být míněn i prach střelný )

Texty v knize plynou jako zpěněná řeka kolem základních katolických daností jako je modlitba, Písmo svaté, svátosti, církev, morálka, desatero a půst. Ale nejde o paragrafy katechizmu, rozdíl je asi jako mezi prohlídkou přírodovědného muzea a procházkou po letní rozkvetlé louce, jako mezi četbou zákona o rodině a prožíváním líbánek.

Problémy současné církve opravdu nejsou podávání přijímání na ruku nebo do úst, varhany nebo kytary, čelem k lidu nebo zády k lidu, … nebo toho, kde sehnat lešení nebo peníze na opravu kostela a jak propagovat katolickou církev. Ten náš jediný problém je víra. Kdysi dávno těch lidí bylo dvanáct, kterých se cosi dotklo, … a pak obrátili Evropu vzhůru nohama.

Víra je pozvání obyčejných lidí k neobyčejným věcem.

V katolické církvi nejsme spolek lidí, shromážděných za účelem oprav církevních památek, nejsme spolek lidí, který chce ve společnosti prosadit svůj názor na rozvody heterosexuálů a sňatky homosexuálů… Jsme spolek lidí zraněných Bohem, … jsme lidé, kteří především hledají Boží království, kteří poznali trýzeň žízně a dotkli se studny… Nikoliv příručka dovoleného a zakázaného, ale radost z odpuštění hříchů. … Protože o nic menšího se nejedná, než o proměnu sebe a následně o proměnu světa.


K šestému přikázání jsou zcela logicky, ale ještě jsem to nikde takto neviděla, včleněny dvě kapitolky o dovednostech vztahu, pro Něj a pro Ni, namátkou vybírám: Nikdy ji nezměníš. Ber ji se vším všudy, nebo vůbec ... Pokud si dáte sraz a Ty ji necháš čekat, a přijdeš o pět minut později a ani nepošleš omluvnou SMS, pamatuj, že jediným adekvátním a lidským řešením situace je Tvoje harakiri ... Do vztahu nevstupuješ pro svoje potěšení, ale pro svoje posvěcení ...Když se o něj nebudeš opírat, nikdy se nestane pevnou skálou ...Pamatuj, muže definuje žena ... Nauč se svého muže milovat i s jeho chybami, nauč se velkoryse ho milovat i kvůli nim...atd., atd.

Chtělo by se dodat, čtěte jen na vlastní nebezpečí, a pokud možno někde dobře schovaní před světem. Může se vám totiž lehce stát, že se budete smát nebo plakat, když si vzpomenete na svoje „jsi mrtvý muž“ nebo „strnady na šípkovém keři“ (po přečtení porozumíte). Některá slova vám mohou způsobit díru do srdce (konečně), bohaté citace z dalších knih můžou způsobit díru ve vaší peněžence, pokud je správně pochopíte jako pozvání k další četbě. V poznámkách pod čarou si podávají ruce židovský myslitel Jonatan Sacks, papežové Benedikt XVI. a František, opat jediného trapistického kláštera u nás Dom Samuel, španělský mystik svatý Jan od Kříže, italský kněz Romano Guardini, guinejský kardinál Robert Sarah, francouzský laik s alžírskými kořeny Fabrice Hadjadj, středověký Mistr Eckhard a mnozí další.

A pootevřená dvířka k vlastní zkušenosti s Bohem, momenty v modlitbě nebo hodiny adorace pod širým nebem, kontemplace přírody, o to všechno se Marek ochotně a neokázale dělí s touhou předat nám Radost z Boha. Jak říkám, čtěte jen na vlastní nebezpečí, hrozí totiž změna smýšlení a následně i skutků.Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář