katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Češi 1948. Jak se KSČ chopila moci

Autor knihy: Pavel Kosatík, Karel Osoha
Nakladatelství: Nakladatelství Mladá fronta

Český spisovatel a publicista, který se ve svých dílech zaměřuje na českou historii 20. století, Pavel Kosatík, připravil pro Českou televizi cyklus České století. Společně s ním také vydal sérii 9 komiksů z československých dějin 20. století, které zpracovávají přelomové momenty této historie. Na komiksech spolupracoval s různými výtvarníky a snaží se v nich soustředit na určující rozhovory, myšlenky jednotlivých aktérů – na jejich pochybnosti, konflikty i odvážné kroky.

Komiks Češi 1948 – Jak se KSČ chopila moci je čtvrtým komiksem v této řadě. Výtvarně na něm spolupracoval výtvarník Karel Osoha – mladý (v době vydání knihy pětadvacetiletý) výtvarník, který se pár let po vydání tohoto komiksu proslavil ilustracemi ke knihám o Prašině Vojtěcha Matochy.

Tento komiks se zabývá událostmi 18. až 25. února 1948, odehrává se tedy celý v rámci jednoho týdne. Vystupují v něm vedoucí představitelé Komunistické strany Československa v té době, ministři z jiných politických stran a prezident Beneš. Kromě nich tu je ještě parta dětí, která přišla o klubovnu, nemá se momentálně kde scházet a chce se přihlásit do soutěže, kde může „vyhrát“ novou klubovnu. Tyto dva příběhy se v komiksu prolínají.

Komiks má celkově jiné možnosti než beletrie. Umožňuje na některé skutečnosti upozornit obrazovou, až symbolickou zkratkou. Takto na mě působilo „společné pojídání párků“ na poradách komunistů u Klementa Gottwalda doma nebo Gottwald zobrazený skutečně jako „Pán zla“ – v dlouhém plášti, s kouzelnickou hůlkou, zasvěcující chlapce, který vede dětskou partu, do svých praktik. Velkou roli v komiksu hrají také dialogy, ale i samotné přemítání jednotlivých postav. Velký prostor je věnován úvahám prezidenta Beneše, který v předvečer 25. února takto uvažuje o Stalinovi:

„Byl jsem ten poslední, kdo nechápal, že Stalin je diktátor, věřte mi. Měl jsem ho přečteného. Poznal jsem ho už v pětačtyřicátém roce. Mluvil jsem s ním, a za války znovu. V něčem byl jako já. Víte, jak začínal? Jako obchodník s kořalkou. V nepředstavitelných podmínkách! Vyprávěl mi o tom. Byli tak chudí, že nenosili boty ani v zimě. Omotávali si je nějakým hadrem, či co. Tak začínal Stalin, s nohama omotanýma pytlovinou. Špatně jsem odhadl, co udělá. Myslel jsem, že po tom, co jeho lidé za války prožili, se bude chtít radovat z míru. Sám jsem chtěl vždycky mír a nikdy jsem nerozuměl politikům, kteří si přáli válku. Jenže tu on chce. Sotva s jednou skončil, už chce další. Třetí světovou. Němci podle něj pořád ještě nedostali dost. Ještě se můžou zvednout. A tak jim Stalin dá na frak, a nám všem s nimi.“

I přesto, že prezident ví, s kým má tu čest, a jaké bude mít jeho rozhodnutí důsledky, vyslechne si dětská parta v závěru z městského rozhlasu tuto památnou zprávu:

„Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy přesně tak, jak byly podány, přijal.“

Kromě komiksového příběhu jsou na konci knihy uvedeny i medailonky skutečných osob, které v komiksu vystupují (tehdejší politici) a chronologický sled událostí 13. – 25. února 1948.

V dětství jsem si myslela, že éru komiksů už jsem překonala a že už budu číst jen „vyšší“ literaturu. Ale několik mých přátel mě zapůjčením kvalitních komiksů přesvědčilo o tom, že komiks může být zvláštním a velice kvalitním druhem výpovědi. Komiks „Češi 1948“ bych určitě také zařadila do skupiny komiksů, které jsou v mnoha ohledech inspirativní i pro dospělé čtenáře – umožní nám se na zlomové okamžiky naší historie podívat zase z trochu jiné perspektivy. A pokud si při tomto pohledu všimneme čehokoliv, co nám dosud unikalo, myslím, že splnil svůj účel.Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář