katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

A bojím se snů

Autor knihy: Wanda Poltawská
Nakladatelství: Nakladatelství Paulinky

Wanda Półtawská se jako mladá skautka v době studií na gymnáziu zapojila do protiokupačního odboje v Polsku. Když jí bylo 20 let, byla zatčena, prošla výslechy a vězněním v Lublinu a byla převezena do koncentračního tábora Ravensbrück. Tam se stala jednou z těch, na nichž nacisté dělali pokusné operace v rámci „lékařského výzkumu“:


Navenek jsem byla klidná, ale celé moje nitro totálně ovládalo napětí a nejistota. Co to asi bude?
Zdálo se mi, že jsem tehdy umřela a znovu se narodila a sto let jsem stačila prožít během necelých tří dnů.

V sobotu ráno v devět – 1. srpna 1942 – pro nás přišli z revíru.
Stejná šestice, stejná lůžka, stejné kabátky, které jsme tam zanechaly, stejná injekce, tentokrát se už Wanda vrátila na lehátku v bezvědomí a s nohou po kolena v sádře, na níž se vyjímala namalovaná římská jednička.
Postupně nás vyváželi na lehátku, nehybné, nemohoucí.

Na chodbě před operačním sálem nás doktor Schidlausky uspával nitrožilní injekcí; před usnutím se mi hlavou mihla jedna myšlenka, kterou jsem nestačila vyslovit: „Wir sind doch keine Veruchskaninchen!“ Během operace jsem nejspíš tu větu několikrát opakovala. Opakovala ji potom i Dziunia a mnohé, mnohé další. Ne, my jsme přece nebyli žádní pokusní králíci, byli jsme lidé!
Ale termín „Kaninchen“ k nám přilnul nesmazatelně. „Králíci“ – oslovovaly jsme se navzájem a tak i o sobě hovořily. „Králíci“ – mluvil o nás celý lágr (teprve ke konci jsme samy sebe pyšně nazvaly „králové“). Ten název tak přesně vystihoval naši situaci, že ho přijali všichni, včetně táborových lékařů.V knize je v protikladu neskutečné vykolejení hodnot ze strany nacistů a obrovská odvaha žen, které se jim postavily a své životy zachránily. V tom jim po celou dobu pomáhala víra – polské ženy byly ponechány spolu a navzájem se podporovaly ve víře, která jim dávala i pevné mravní zásady. Přišlo mi až neuvěřitelné, jak zrale se dokázala Wanda ve svém věku v mnoha situacích zachovat. Spolu s jejími přítelkyněmi se jim podařilo neuvěřitelné – zachovat si důstojnost tváří v tvář všemu, co je potkalo (a že toho bylo neskutečně mnoho):


Nakonec byl opět vyhlášen velký General-Zählappell. Němci si umínili, že se musejí dopočítat zmizelých „králíků“. Na ten apel jsme se pečlivě připravily. Ty s nejhoršíma nohama – Stenia, Bogna, Wojtka, Jadzia Dzido, Piasecka a Marczewska – s sebou vzaly deky ukradené ve skladu, jídlo, lopatu a… zakopaly se pod blokem.

Brrr… bylo tam zima a páchlo to tam, kanalizace tam už dávno kvůli obrovskému přelidnění přestala fungovat a ženy vykonávaly svoje potřeby právě pod blok. Běhaly tam vyplašené velké černé krysy s holými vlhkými ocasy. Hlomoz odhazované hlíny a najednou Wojtka, silné, podnikavé děvče, vyrvala Stence lopatu a hystericky nahlas vykřikla: „Přestaň!“ Načež propukla v pláč.
Po chvíli se uklidnila a ospravedlňujícím tónem vysvětlila: „Zdálo se mi, že mě zaživa zasypávají do hrobu.“ Neřekla jsem jí, že jsem měla stejný pocit…

Prožily tam sedm dní a sedm nocí, zakopané v té studené, mokré díře. „Dzidzia“ dostala křeč, nemohla pohnout hlavou.
Nakonec sedmého dne za mnou přišla (já jsem pořád s Krysiou a Jadzkou Kaminskou fungovala jako „královská spojka“) jedna z nich a řekla: „Už toho mám dost. Zítra jdu a dobrovolně nach Vorne, ať mě popraví. Už to déle nevydržím.“ A začala zvracet.Svědectví Wandy Półtawské je stručné a velice silné a čtivé. Doporučuji ho k přečtení všem. Kniha se teď navíc dá pořídit v nakladatelství Paulínky ve výprodeji – takže pokud jste ji dosud nečetli, můžete s ní obohatit knihovničku svou nebo někoho ze svých blízkých.


Poválečný život Wandy Półtawské byl naštěstí radostnější. Stala se lékařkou, hodně se angažovala v boji o ochranu nenarozeného života, s manželem Andrzejem měla několik dětí. Byla blízkou přítelkyní Karola Wojtyły, později papeže Jana Pavla II. Z jejich vzájemné korespondence vznikla kniha Deník přátelství, kterou také vydalo nakladatelství Paulínky.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář