katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Novéna k svatému Josefovi

Autor knihy: Josef Prokeš
Nakladatelství: Nakladatelství Doron

Devět zamyšlení o svatém Josefovi od P. Josefa Prokeše nabízí nové možnosti, jak se přiblížit tomuto světci. Je zřejmé, že P. Prokeš má ke svému křestnímu patronovi blízký a živý vztah. V Písmu Svatém není zaznamenáno ani jedno Josefovo slovo, dalo by se říct, že jeho slovy jsou činy. A příklad jeho života může být inspirující i dnes, nebo spíš, právě dnes.

Hutné podněty k zamyšlení nám P. Josef nakládá hned od prvního dne:

1. den: Svatý Josef – patron těch, kteří přicházejí od víry „v něco“ k víře „v Někoho“

Kdyby měl Josef víru typu „něco nad námi je“, zřejmě by jeho život vypadal dost jinak. Ve všech situacích, o kterých nám Písmo vypráví, je zřejmé, že se Josef setkal s Bohem, který je živý. Jinak by nemohl tak radikálně překopat celý svůj život a všechny plány. Musel poznat, že si ho Bůh našel, že má k němu naprosto jedinečný vztah a že on je pro něj naprosto jedinečný. … jen takovému Bohu mohl dovolit, aby mu život zpřevracel vzhůru nohama.


No uznejte, až nám tohle opravdu dojde, až nám to docvakne, až se nám rozsvítí, to teprve začne být jízda, náš vztah s Bohem.

V dalších dnech to pokračuje. Svatý Josef jako patron těch, kterým pořád něco kříží plány, patron těch, kterým vládnou špatní lidé (jak jsme tohle potřebovali slyšet v naší současné situaci), těch, kteří mají strach, patron těch, kteří žijí ve skrytosti, kteří se modlí srdcem atd.

Příjemné pohlazení po duši, tahle novéna. Žádný sentiment sádrových sošek z předminulého století nebo realitě vzdálená idylka Betlémské jeskyně, ale život v pravdě, poctivost, skrytost, služba, oddanost, vztahy.

Takový tajný nápad: Co kdybych si zkusila sepsat svoji vlastní novénu ke svatému Josefovi? V čem může být Josef inspirací právě pro mě?

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář