katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Velký vůz

Autor knihy: Radovan Voříšek
Nakladatelství: Nakladatelství PhDr. Ivo Sperát

Na poezii brněnského básníka Radovana Voříška mě upozornila jedna z redaktorek webu katolik.cz, která se s ním osobně zná. Postupovala jsem systematicky a v knihovně si půjčila jeho první vydanou sbírku básní s názvem Velký vůz.

Básněmi Radovana Voříška jsem byla osobně zasažena, byť na některých z nich je znát ještě určitá básnická nevyzrálost a co se týče formy, nejsou některé z nich zrovna dokonalé. Dokáže v nich ve zkratce a velmi zhuštěné podobě vystihnout některé životní pocity či problémy katolického křesťana. Ve svých básních je stručný a hravý, ale při tom jde často až „na hlubinu“ svého života. Takto například mluví o víře v básni nazvané Adorace:

Adorace

Beze spěchu
na chvilku zastavit

Co znamená
jedna
hodina

Nechat
opadat
nánosy
Zaoblit útesy

Zeptat se na cestu
mlčením
a čekat
odpověď v tichu

Dozvím se
co už vím
z průtrží
deště
na římse
že můžu ještě
udělat
krok zpět

Nezdrží

Povede vpřed


Kromě víry a témat s ní spojených se Radovan Voříšek ve svých básních věnuje i vnímání přírody a vztahu lásky se svou ženou Annou – jak lze usuzovat z jeho básní, tak jejich manželství je velice krásné, i když Radovan Voříšek nezamlčuje mnohé problémy, kterými v něm museli projít.

Kromě poezie mě zaujala i osobnost samotného Radovana Voříška. Poslechla jsem si rozhovor s ním v radiu Proglas, kde jsem se dozvěděla, že kromě toho, že je terapeutem pro drogově závislé, se aktivně věnuje evangelizaci např. prostřednictvím kurzů Alfa v Brně.

Drobné chyby, které v poezii vždy působí rušivě, snad lze nakladatelství odpustit. Myslím, že Radovan Voříšek je v mnohém inspirativním křesťanem a jeho první sbírka zve k promýšlení vlastního života v různých rovinách, včetně roviny víry. Těším se na četbu dalších jeho sbírek poezie.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář