katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Podzimní slunce

Autor knihy: Jaroslav Hodík
Nakladatelství: Nakladatelství Katolický týdeník

Kniha Jaroslava Hodíka se mi dostala do ruky v rámci výprodeje v internetovém obchodě. Jde o knihu, vydanou k Mezinárodnímu roku seniorů, který byl vyhlášen organizací UNESCO. Převažují v ní fotografie Jaroslava Hodíka nad textem. Jaroslav Hodík je rodákem z Nového Bydžova ve východních Čechách. Většinu svého dětství strávil v domě svého dědečka a to ho tak ovlivnilo ve vztahu ke starým lidem, že jim věnuje rozsáhlou část svého fotografického díla. Po vyučení fotografem absolvoval J. Hodík střední umělecko-průmyslovou školu a Vyšší školu fotografie. Uskutečnil mnoho samostatných výstav a zúčastnil se společných výstav doma i v zahraničí. V polovině sedmdesátých let konvertoval ke křesťanství.


Jeho vybrané fotografie spojují téma lidského stáří a téma stárnutí přírody a krajiny. Zachycuje staré lidi takové, jací jsou: laskavé, pracovité, ale i unavené. Zátiší a krajiny fotí především v tichu a samotě a snaží se vystihnout jejich vnitřní poselství.


Fotografie jsou proloženy několika texty na téma stáří: Sluneční písní sv. Františka, vybranými úryvky z biblických knih Kazatel, Moudrosti, Sírachovec a z žalmu a svatebním slibem anglického krále Edwarda III. jeho manželce.


Kniha je spíše než ke čtení a rychlému prolistování určena k rozjímání a zamyšlení nad tématem stáří, které je stále aktuální. Texty i fotografie k tomu vybízejí a ani po více než dvaceti letech kniha neztrácí na aktuálnosti. Srdečně vás zvu také se zastavit nad jejími stránkami:


Umře-li spravedlivý třeba předčasně, dojde odpočinutí,
neboť ctihodné stáří nezáleží v dlouhém věku
ani se neměří počtem let.
Ty pravé šediny pro člověka je rozumnost
a život bez poskvrny je ten pravý dlouhý věk.
Z apokryfní biblické knihy Moudrosti, 4. kapitola

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář