katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Vojtěch Kodet Bůh své bitvy neprohrává

Autor knihy: Jan Paulas
Nakladatelství: Nakladatelství Katolický týdeník

„Když jsem byl osloven, jestli nechci udělat knižní rozhovor, netušil jsem, co to přinese mně samotnému. Dostal jsem příležitost vracet se ke svému životu… a zamýšlet se nad tím, jaký to všechno mělo pro mě samotného význam. … zjištění, že můj život nebyl cestou od vítězství k vítězství … Musel jsem se postupně prokopat ke svému já, nezatíženému rolemi a funkcemi, očekáváním a pohledy druhých, přiznat svá selhání a postavit se k nim. Nahlédl jsem relativitu všeho, co často tvořilo podstatnou součást mého života.“

Vojtěch Kodet byl a je fenomén. Bylo to v katolických kruzích tak běžné: Přečíst si Kodeta. Jít na Kodeta. Svého času to vtipně glosoval otec Vlastimil Kadlec v závěrečné přednášce jedné charismatické konference: „Dejte si ranní kávu, sluchátka do uší, pusťte si Kodeta…“

Kostel v Brně Zábrdovicích v osmdesátých letech nebyl tradičně z těch, kam by se stahovali mladí. Ale najednou si lidé řekli mezi sebou: Tam je novej mladej a zajímavě káže. Možná to bylo podobné, jako tenkrát v Palestině. Řekli si to mezi sebou a šli si poslechnout o Bohu a nezajímalo je, že nemají dost chleba k večeři. Dodnes si pamatuji to mrazení v zádech a narvaný kostel ve všední den večer, myslím, že to byly úterky a čtvrtky. Poslouchali jsme, jako by nás někdo kropil živou vodou, to je ono! V koutku duše byla obava: někde mezi námi jsou tady určitě tajní. A tohohle kněze nám tady v Brně dlouho nenechají.

Bylo to trochu jako v tom vtipu: ženy říkají: „ To bylo úžasné kázání. Ale už nevím, o čem to bylo.“ A muži: „Odkud to ten chlap má?“ Takže, odkud to měl otec Vojtěch?

Otec Vojtěch v otevřeném rozhovoru vzpomíná na svoji rodinu, na zrání svého povolání ke kněžství, na kaplanská místa, budování kláštera a komunity v Kostelním Vydří, na vznik Karmelitánského nakladatelství, na službu exorcisty. Dává nám také nahlédnout do svého kněžství zevnitř:

Nejde o to, že se kněz nemá obětovat, ale o mylné pochopení oběti. Kněz má na prvním místě žít. Jak může někomu něco dát, když sám živoří? Ale to platí v jakékoli oblasti. To, že se člověk něčeho zříká ve prospěch druhých, je normální součást dospělého života, ale musím také někde čerpat a mít v životě nějaký řád. … Kněžství je také pomáhající profese se všemi úskalími, která to přináší. … Pak se může stát, že zazvoní zvonek a člověku se už k těm dveřím nechce jít. A taková zbožná rada, že tam zvoní Pán Ježíš, ti v tu chvíli moc nepomůže.

Vyprávění a vzpomínky se čtou jako napínavá detektivka. O putování s mladými po Strážovských vrších, o farních kočkách, o povodni ve Velkém Meziříčí, o paní, která sbírala ořechy na farské zahradě. Během četby se ukládá do duše poznání: Jak je požehnané vyrůst v rodině, která dá do života příklad pevné víry:

Když poctivě žijeme, začne to být časem vidět i navenek a lidé se budou ptát, kde to má zdroj. … Vyrosteme v nějakém způsobu žití vztahů, praktikování komunikace. Třeba odpouštět se nejlépe naučíme, když vidíme u svých rodičů, jak se dokážou vzájemně omluvit, prosit za odpuštění – tím nás k tomu vedou. Podle toho, jak se rodiče ke svým potomkům chovají a jak žijí, si pak děti vytvářejí svůj obraz Boha. V tom je velká odpovědnost rodičů.

A další poznání:

Důležitost vytváření malých společenství: P. Posád mi dal důležitou radu: „Dělej, jako by ses neměl stěhovat.“ … Všude, kam jsem přišel, jsem zakládal tato malá společenství nad Božím slovem pro různé věkové kategorie – od důchodců počínaje přes starší i mladší manžele až po mládež a děti. To byla věc, na kterou jsem kladl důraz a která mě pak provázela celým mým kněžským působením.

Za mimořádnými schopnostmi druhých lidí je kromě jiného jejich důkladná příprava: Na jedno nedělní kázání jsem se chystal někdy i patnáct hodin. Nejdřív jsem text evangelia rozjímal a pak si četl různé komentáře. Vlastně jsem se celý týden modlil nad nedělním textem evangelia.

I člověk, který nastoupil na studia na prestižní zahraniční univerzitě, může pečovat o umírajícího tatínka (kapitola Tatínek umírá jen jednou), i člověk který je proslavený a úspěšný, může všechno tohle opustit a starat se o maminku:

Uvědomil jsem si, jaké je to zvláštní pokušení, když kněz nemá svou rodinu, když je schopný a úspěšný, mluví lidem do života, třeba jim i poctivě slouží, ale nemá ve svém životě ten rozměr, který mi Bůh dal až každodenní službou nejprve těm potřebným, psychicky nalomeným, depresivním lidem, obyčejným, prostým, nemocným, a pak mamince. Péčí se dotkneš země, kde se rodí život. A možná se toho života dotkneš právě přes smrt.

A nadto nade všechno pak mějte lásku: Když máš Boha a kolem sebe někoho, koho máš rád a kdo má rád tebe, tak klidně oželíš spoustu jiných věcí.… Bůh po nás opravdu nechce výkon. Chce jen, abychom mu patřili.
Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář