katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

V pavučinách času. Dobrodružný život našich předků

Autor knihy: Lukáš Kašpar, Jaroslav Čechura
Nakladatelství: Nakladatelství Vyšehrad

Novinář a publicista Lukáš Kašpar vedl s naším předním historikem Jaroslavem Čechurou rozhovory deset let. To nejzajímavější z rozhovorů shrnuje kniha V pavučinách času. Dobrodružný život našich předků. Historik Jaroslav Čechura, znalec mikrohistorie, která se zabývá životy a vztahy obyčejných lidí, v ní mluví o svém životě, o své práci, o dějinách obecně, o velkých postavách české historie, kterým se podrobněji věnoval (Jan Lucemburský, Jakub Krčín, Fridrich Falcký a další) i o běžném životě českých lidí v různých etapách českých dějin.

V knize se dočtete například, který český král chodil v zimě sáňkovat na Petřín, který český panovník jako první posílal šifrované dopisy, nebo jak staré jsou v českých zemích problémy s nadměrnou oblibou alkoholu a mnoho dalších zajímavostí z české historie.

Takto například Jaroslav Čechura mluví o Jakubovi Krčínovi a jeho méně známém současníkovi Janu Černém z Vinoře:
Z rybníkáře Jakuba Krčína všichni měli strach a on to věděl a využíval toho, protože byl intelektuálně o dvě patra výš než ostatní. Lidi jsou opravdu různí a nelze je házet do jednoho pytle jen proto, že žili třeba v době renesance. Po Krčínovi jsem napsal knížku Jan Černý z Vinoře. Na jedné straně byl administrativně nesmírně schopný, na druhou stranu lezl do zadku Rožmberkům, což naopak Krčín nikdy nedělal. Na lidi nad sebou byl Černý jako milius a na lidi pod sebou jako pes.

V rozhovoru také – možná pro někoho překvapivě – chválí i českého krále Václava IV. Oceňuje především kulturní rozměr jeho osobnosti a mluví i o jeho soukromé Bibli:
Pochybuji, že po Zikmundovi zbyla nějaká knihovna, ale když se díváte na Václavovu Bibli, je to něco úžasného. Ten krásný jemný sloh je jeden z vůdčích směrů umění té doby. Jsou tam zachyceni graciézní ženy i mužové, téměř jako manekýni. Ženy jsou tam často spoře oděné.
Nebylo to v Bibli skandální?
Bylo by, kdyby tu Bibli lidé viděli. Byl to ale králův soukromý majetek. Má šest dílů a není ani dokončená, ilustrátoři na ní pracovali mnoho let a bylo to podle mě nesmírně náročné.


Myslím, že stojí za to vypravit se s Jaroslavem Čechurou prostřednictvím tohoto rozhovoru do tajů české historie i jeho vlastního života. Dozvíte se víc o tom, jak žijí současní čeští historici, co jim dělá radost a co je naopak trápí, a hlavně se dozvíte mnoho o české historii – o různých jejích osobnostech, známých i méně známých, ale hlavně o životech běžných lidí.




Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář