katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Ben Hur

Autor knihy: Lewis Wallace
Nakladatelství: Nakladatelství Vyšehrad

JJuda Ben Hur je synem židovského knížete z váženého rodu. V dětství se přátelil s Messalou, synem římského výběrčího daní v Jeruzalémě. V dospívání ale bolestně poznali vzájemnou odlišnost jejich kultur, víry, náhledu na svět a jeho uspořádání a jejich přátelství skončilo hádkou.
Po nešťastné a tragické události byla rodina Hurů rozprášena, mladý Juda byl poslán na galeje a Messala, aniž by se pokusil pomoci příteli z dětství, nebo jeho rodině, odjel do Říma budovat si kariéru.

Možná jste slyšeli o jeruzalémském knížeti, který se jmenoval Hur. Tohle je jeho syn.
A co povedl? Zeptal se Josef.
Předevčírem v ulicích Jeruzaléma skoro zabil projíždějícího římského prokurátora Grata.
Chvíli bylo ticho.
Je odsouzen?
Ano. Doživotně na galeje.
Bůh mu buď milostiv, řekl Josef.
A tu mladý muž, který přišel s Josefem, a dosud stál nepovšimnut vzadu, odložil sekyru, šel k balvanu u studny a vzal odtud džbán vody. … Ruka, která laskavě spočinula na jeho rameni, probudila nešťastného Judu. Podíval se vzhůru a spatřil tvář, na kterou nikdy nezapomněl. Byla to tvář chlapce, starého asi jako on, ozářená tmavomodrýma očima, které byly jemné, tklivé a plné lásky a svaté odhodlanosti. Ačkoliv se srdce žida zatvrdilo dny a nocemi útrap a křivdou, změklo pod pohledem cizince a bylo opět srdcem dítěte. Přiložil rty ke džbánku a dlouze pil. … Tak se poprvé setkali Juda a syn Marie z Nazaretu.


Po mnoha letech se Messala s Judou znovu setkali. Juda byl zákonitě adoptován římským vojevůdcem, kterému na galejích zachránil život, a vrací se zpět do Palestiny, aby pátral po osudech své matky a sestry. Messalovi se pomstí při závodech s koňským spřežením v cirku.

V Jeruzalémě se Juda Ben Hur setkává s přívrženci Nazaretského, kterému hrozí ukřižování, a přidává se k jeho stoupencům. Cvičí vojáky, kteří by Ježíše ochránili.
Životní cesta Judy se stále více prolíná s příběhem Ježíše, Juda se stává svědkem zázraků uzdravení, nasycení zástupů, vjezdu Krista do Jeruzaléma na Květnou neděli. Jedním z vrcholů příběhu je scéna ukřižování a následná proměna Judy.

Rozsáhlý román z Palestiny v době před dvěma tisíci lety má podtitul Příběh Kristův. Začíná setkáním tří králů – mudrců od východu. Životní příběh Ježíšův je tady vypsán v kulisách tehdejšího světa, myšlení pravověrných židů a tehdejší politické situaci. Silný a strhující životní příběh Judy Ben Hura se propojuje s Ježíšovým osudem. Jako každý, kdo se opravdově setká s Ježíšem, prodělává i Juda zásadní proměnu svého myšlení a svého života.

Ben Hur (napsaný roku 1880) je dílem amerického právníka, vojáka, státníka a spisovatele generála Lewise Wallace (1827 - 1905). Je to nejprodávanější román 19. století a jeden z nejúspěšnějších románů všech dob. S 50 miliony prodaných výtisků se řadí k nejúspěšnějším bestsellerům historie. Silný příběh byl atraktivní pochopitelně i pro filmaře. Nejslavnější z adaptací se stal velkofilm Ben Hur z roku 1959, který získal 11 Oscarů.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář