katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Modrý sníh

Autor knihy: Piotr Bednarski
Nakladatelství: Víkend

Piotr Bednarski - Modrý sníh (Víkend 2009)
(Úděsné vzpomínky na roky hrůzy v sibiřském gulagu)
Tato knížka se mi dostala do ruky náhodou. Mezi dívčími románky, které jsem do dětského oddělení knihovny dostala a obalovala je, byla i tato, co do rozměru stejná knížka. Co do obsahu je to ale knížka velmi odlišná. Když malého Piotra spolu s matkou, tetou a prarodiči odvlekli během stalinského teroru do sibiřského gulagu, bylo mu pouhých osm let. Malý Piotr vzpomíná na to, jak žil na Sibiři se svoji maminkou, která byla tak hezká, že dostala přezdívku Krása. Navzdory hladu a zimě zde chlapec prožívá své dětství, a tak rád by byl šťastný. Život jednotlivce zde nic neznamená. Nikdo se nemůže na nikoho spolehnout a všichni neustále žijí ve strachu. Piotrova maminka byla věřící a i on začal z víry čerpat svou sílu.

"Začal jsem vnímat svou výjimečnost, naprosto jasně jsem cítil, že jsem neopakovatelný, jedinečný. Poznané osvícení bylo pro mě skvostem. Dojít k takovému zjištění ve vyhnanství, kde člověk byl pouhý odpad, kde zvíře mělo větší cenu, kde mohl být prodán nebo sněden, prožít to celou svou bytostí, to je jako projít peklem. Evangelium svatého Matouše jsem přečetl během jednoho dopoledne." (s.20 - 21) <

Piotr si uvědomí, jak velikou hodnotou je přátelství, prožívá klukovská dobrodružství. Zároveň je ale téměř denně svědkem bezpráví a smrti.

"V noci sebrali Kimovy rodiče. Samotné zatčení nás nepřekvapilo, překvapilo nás, kdo byl zatčen. Nikdy nás nenapadlo, že jeho rodiče jsou na indexu. Kim ale překvapen nebyl. "Komunisti neodvedou odpouštět, protože ze svého života vyškrtli modlitbu. A kdo se zřekne modlitby, dokáže jenom bořit a ničit život. To často opakoval oec a já otci věřím...", řekl Kim. (s.136) <

Jak to s Piotrem nakonec dopadne, se dočtete v knížce. Myslím, že není dobré, aby dospívající četli knížku sami. Spíše by bylo vhodné číst ji doma společně celá rodina a vysvětlovat dětem zločiny komunismu, zvěrstva, kterých jsou diktatury schopny.

Zpět
  

  

   Teologie těla

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář