katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Sestry boromejky budou ve Znojmě-Hradišti děkovat

Děkovnou bohoslužbu k 350. výročí založení Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského bude brněnský biskup Vojtěch Cirkle slavit 24. června v 10.00 hodin ve Znojmě-Hradišti.

Brno: Původ Kongregace milosrdných sester sv. Karla Boromejského se datuje rokem 1652, kdy bylo vyhověno poslední vůli mladého advokáda Josefa Chauvenela, aby se jeho dům v Nancy(Francie) proměnil v "Dům milosrdenství pod ochranou Ježíše, Marie a Josefa". Pět sester, které zde začaly bydlet, vyhledávalo nemocné a chudé po domech a staralo se jejich potřeby.

Do Prahy přijelo z Nancy prvních šest boromejek 28.9.1837 a časem rozšířily své působení také na Moravu, Rakousko a Slovensko.Dnes má česká větev boromejek 240 sester v 15 řeholních komunitách na různých místech Čech, Moravy a jednu v Římě.

V brněnské diecézi působí v Moravských Budějovicích a Znojmě-Hradišti. Právě zde v pověsti svatosti zemřela (21. ledna 1988) a je pohřbena Vojtěcha Hasmandová (*1914), která byla od roku 1970 generální představenou kongregace. V roce 1996 zahájil brněnský biskup Vojtěch Cikrle zahájil její beatifikační proces.

 

Martina Jandlová 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest