katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Ptáte se, co v novém roce? Co takhle věnovat volný čas něčemu osobnějšímu než zastarávajícímu počítači?
Snad jsme si zvykli na Nový rok dávat předsevzetí. A chceme za jejich vidinou udělat nějaký ten krok dále. Díky nim se nám přicházející rok nestává jen důvodem k výměně starého kalendáře za nový a okamžikem plánování, ale získává hlubší smysl. Když nechceme dosáhnout jenom hmotných met, ale využít nového prostoru, který se nám otvírá, k duchovnímu prospěchu.
Většinou to první, co někoho napadne je, že by chtěl přestat kouřit (vlastně jen pokud je kuřák a také pokud si uvědomuje svoji nikotinovou závislost), protože ho to fyzicky i finančně zatěžuje. A ruku v ruce s tím jde i úsilí naspořit si na něco užitečného a příjemného. Avšak ani tímto nekončí naše snahy; dále v nitru sídlí upřímná touha po smíření se svými blízkými a další přání duše.
Jediným problémem se stává způsob, jak přenést naše ideje do reality. Tady nám už obvykle dochází fantazie anebo spíš trpělivost. Zvláštní, že neklidné děti věnují tisíce hodin psaní a čtení, ale nám vyváženým dospělým osobám činí zdokonalování obtíže. Samozřejmě, že nepomíjím modlitbu jako nebeskou konzultaci, avšak jsou nezbytné i konkrétní činy. Jakési pilíře, aby naše myšlení bylo následováno skutky. Proto má význam rozhodnutí k pravidelnému životu v Církvi, naplánování duchovních cvičení, hlubší prožívání svátostí a společenství. Ještě bych to mohl dokreslit jednoduchým příběhem.
Na vojně před nastoupenou jednotku velitel zakřičí: "Který z vás je krejčí?" Nazelenalí mladíci vystrčí před sebe jednoho hocha. "Přešít uniformy!" "Ale já nejsem krejčí, já se tak jenom jmenuji - Krejčí."
Co já; říkám si jenom křesťan, anebo jsem ve skutečnosti křesťan? Umím už žít jako křesťan?
Jedním zásadním a rozhodným krokem může být i dobrovolná služba (při ní nejde o jednostranné využití volného času při oblíbené činnosti, což je chvályhodné maximum většiny věřících), ale věnování všech svých schopností při dlouhodobém nasazení.
Zatímco v Evropě je běžné, že lidé - mladí i staří - věnují alespoň část svého času v dobrovolné výpomoci a tak zdarma vytvářejí další hodnoty a zvyšují úroveň a kulturu, v Americe je každá služba využívána ke zvýšení zaměstanosti. I u nás se již začínají vytvářet příznivé podmínky pro uskutečňováni volontariátu. Jaký si k němu vytvoříme postoj? Nemusí nás zajímat až se další zima zeptá, cos dělal v létě; ale zda dokážeme odpovědět na Pánovu otázku k čemu jsme využili svěřené hřivny. Tedy: jak jste se rozhodli naložit s těmi svými talenty?
Alespoň se inspirujte k čemu se rozhoupali jiní: www.volny.cz/dobrovolnik
Marek Slatinský 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest