katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Brno – Ve dnech 24.-26. ledna se v Brně konalo Diecézní fórum mládeže. Tématem, o němž diskutovalo bezmála 120 účastníků z nejrůznějších farností brněnské diecéze, byla letos liturgie, a to zvláště mše, kterou jeden z přednášejících, R. D. Marcel Javora, nazval „páteří naší víry“. V průběhu pátečního večera a soboty hovořili o mši ve svých katechezích také Mons. Vojtěch Cikrle, brněnský biskup, a Mons. Jiří Mikulášek, generální vikář. Biskup Vojtěch Cikrle v páteční promluvě řekl o mši, že v ní „máme poznat štěstí, které nám nabízí Bůh jako cestu z jakéhokoliv otroctví a podíl na věčném životě“. V sobotu navštívil fórum také R. D. Jan Balík, ředitel Sekce pro mládež ČBK.

V menších skupinách pak mladí diskutovali nejen o myšlenkách z katechezí, ale i o nerůznějších tématech, která se mší souvisejí – namátkou můžeme uvést např. přípravu na mši, možnost nejrůznějších oživení a animací či zapojení laiků do liturgie. Značná část účastníků se ve svých domovských farnostech aktivně podílí na liturgii, ať již službou lektorů, ministrováním či zpěvem a hudebním doprovodem.

Na mnohé otázky se názory mladých lidí různí – např. co se týče větší možnosti animace mší či zapojení děvčat do služby ministrantů. Všeobecně však lze říci, že mládeži na opravdovém prožívání bohoslužby záleží; pociťuje potřebu správně chápat a interpretovat jednotlivé symboly liturgie a nejsou jí lhostejní ani pasivní účastníci, posluchači bohoslužeb.Vážný zájem projevili shromáždění mladí lidé o vývoj mše v průběhu dějin a především o jednotnou normu liturgických postojů. Na tyto a mnohé další otázky odpovídali v sobotní panelové diskusi Mons. Vojtěch Cikrle, Mons. Jiří Mikulášek a R. D. Jan Balík. Co se týče srozumitelnosti mše, vidí účastníci problém spíše v možnosti seznámit se s výkladem jednotlivých symbolů, gest a vůbec celkové struktury a průběhu mešní bohoslužby. Na toto téma existuje sice odborná literatura, je to ovšem také výzvou i pro jednotlivé kazatele, katechety a pracovníky s mládeží.

Fotografie: Eva Kořínková


Upravená verze článku byla dána k dispozici Katolickému týdeníku
Zdeněk Drštka 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest