katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Gary Smalley: Láska, která vytrvá
(Jak budovat pevný manželský vztah)
Vydal: Samuel, 2003

Krize. Neporozumění. Nenávist. Rozvody. Další a další sňatky. V dnešním světě si může normální manželský pár často připadat jako nenormální. Nenormálnosti útočí na naše vztahy otevřeně i skrytě, takže občas začneme pochybovat o tom, zda přece jen – když jsou tak veřejné, běžné a četné – nejsou taky normální?

Jsme vděčni za každou příležitost, povzbuzení, inspiraci a ujištění, že normální je: mít se rádi, rádi jako muž a žena a usilovat o hluboký, bohatý, pevný a trvalý vztah na celý život. Knížka Gary Smalleyho je k tomu dobrou příležitostí. Mluví o věcech, na kterých ve vztazích opravdu záleží: 
    jak zvládat hněv a obnovovat k sobě úctu,
    jak účinně rozvíjet komunikaci,
    jak přijmout a pochopit vzájemné potřeby a rozdíly partnerů,
    jak si vyjadřovat své pocity a očekávání,
    jak si odpouštět a nalézat „perly“ v tom druhém i v těžkých situacích,
    jak objevovat a prohlubovat intimitu manželů,
    jak se naučit správně vést „vztahové bankovnictví“ v manželství,
    ale hlavně jak „zvednout zadek“ a na svém vztahu usilovně zapracovat.

Teoretických knížek o manželství je mnoho, máme tedy spoustu možností se dovědět, co by bylo správné a zdravé pro naše vztahy. Garry Smalley nás však cílevědomě krůček za krůčkem vede k uskutečňování poznaného. Tento přístup se nám obzvlášť líbí, je totiž velice konkrétní – zmapování stavu, otázky, testy, vyhodnocení, návody, rady, zásady, které vedou ke změně. Je to neustálé povzbuzování: zkus to, jde to, vyviň úsilí, stojí to za to.

Vyučování stojí na konkrétních případech ze života a bohaté poradenské praxe autora. Uváděné příběhy jsou dojemné, humorné, hluboce zasahují, podněcují k zamyšlení, v mnohých se rychle poznáme. A můžeme si říct: „když to zvládli oni…“

Někomu stačí v partnerském vztahu umýt okna a provětrat dům, někoho čeká přestavba a velké změny od sklepa až po střechu. Cesta je před námi, cíl v dálce…, ale na cestě nejsme nikdy sami. V tom je naše veliká pomoc a naděje. Na začátek stačí odhodlání, rozhodnutí a vykročení. Publikace Láska, která vytrvá je na této naší cestě dobrým průvodcem, kterého vřele doporučujeme.

Gary Smalley je profesionálním poradcem v oblasti manželství a vztahů a uznávaným autorem. Česky dosud vyšly jeho knihy Cesta k srdci dítěte, Dvě strany lásky a Kdyby jen muž věděl, co žena prožívá.

Gita a Miloš Vyleťalovi
organizátoři a lektoři YMCA – Manželských setkání

Cena knihy je 238,- Kč, formát A5, 272 str., www.samuelcz.com
 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest