katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Volební právo rodin: nad reakcemi veřejnosti

Před pár dny proběhla médii zpráva, že v Rakousku otevřeli první supermarket zaměřený výhradně na seniory. Obchodníci si spočítali, že orientace na tuto cílovou skupinu je velmi perspektivní a vyplatí se. Evropská společnost stárne a v polovině 21. století bude mít např. každý druhý Čech za sebou šedesáté narozeniny. Obchody uzpůsobené pro seniory ze srdce přeji také našim babičkám a dědečkům. Je třeba mít ovšem na paměti, že nejohroženější sociální skupinou dnes nejsou důchodci, ale mladé rodiny s dětmi. Svědčí o tom mj. poslední výzkumy týmu brněnských sociologů, podle nichž riziko chudoby u rodin se třemi a více dětmi dosahuje tříapůlnásobku průměru ve společnosti.

„Ptákovina“…
Nejen obchodníkům, ale také politikům se dnes logicky vyplatí předcházet si rostoucí skupinu voličů – seniory, a to i na úkor mladých rodin. Přišel čas, kdy v zájmu budoucnosti evropských národů bude třeba přistoupit k významným změnám v politickém systému. Každý návrh, který povede k tomu, že se mladé rodiny dostanou do centra pozornosti, je výrazem odpovědnosti. Řada lidí si to dosud neuvědomuje, o čemž nejlépe vypovídají některé reakce na lidovecký návrh volebního práva rodin: „slepá cesta“ (Škromach), „typický lidovecký nesmysl“ (Páralová), „s prominutím ptákovina“ (Uzel), „kdákání a čirá hloupost“ (Steigerwald).

…nebo „odvážný skok do budoucnosti“?
Vstřícnějšího přijetí se však Kvapilova a Svobodova iniciativa dočkala např. mezi sociology. Děkan Fakulty sociálních studií MU Ivo Možný konstatoval, že děti ztrácejí v politice spojence a volební právo rodin je tedy „naprosto správným krokem“. Podle Jiřího Večerníka není sice návrh realizovatelný, ale není hoden ani výsměchu. Vede totiž k diskusi o tom, jak investovat do budoucnosti, aby se více myslelo na děti. Evropská žena roku 2002 Rút Kolínská připomněla, že náš stát nemá rodinnou politiku, na děti vůbec nemyslí a možná i proto si návrh vysloužil takový odsudek. Časopis Týden (26. 5. 2003) volební právo rodin zařadil na jedné straně mezi politické hlouposti desetiletí, nicméně podle Martina Fendrycha (tamtéž) mají lidovci se svým překvapivě odvážným návrhem stoprocentní pravdu, protože ve volbách má silně znít i hlas dětí.

Rodiny si zaslouží větší politický vliv
Dnešní politický systém ošetřuje lépe zájmy svobodných, málodětných a starších než potřeby rodin s dětmi, což podle Možného působí jako posilující se zpětná vazba a dále tlačí na snižování porodnosti. Stav, kdy pět lidí (rodina se třemi dětmi) má stejný politický vliv jako dva (stále častěji dobrovolně bezdětní), je jasně nedemokratický a vzhledem k demografickému vývoji dlouhodobě neudržitelný. Zavedení volebního práva rodin by mohlo přispět ke zmírnění protirodinného klimatu, který je vlastní součastnému politickému systému.

David Macek
Autor je členem Junior klubu křesťanských demokratů
 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest