katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice
Včera, tj. 6. ledna 2004 se v Brně konala tisková konference s R. D. Pavlem Posádem, který byl jmenován novým litoměřickým biskupem; zprávu o jeho jmenování oznámilo tiskové středisko ČBK před čtrnácti dny.
Pavel Posád se narodil 28. 6. 1953 v Budkově (okres Třebíč), nedávno tedy oslavil padesátiny. Kněžské svěcení přijal 26. 6. 1977 v Brně. Jako duchovní působil v čadě farností brněnské diecéze, např. v Drnholci, pasohlávkách, Třešti, Růžené apod. Vzpomínají na něj také farníci v Brně-Židenicích a u sv. Tomáše, kde byl farářem od 1. 8. 1990 do 1. 8. 1993. Poté byl jmenován spirituálem Kněžského semináře v Olomouci, kde působil dosud.
Na biskupském stolci v Litoměřicích má vystřídat biskupa Josefa Koukla, který rovněž pochází z brněnské diecéze, konkrétně z Brna. Mons. Koukl má již 77 let; v 75 letech požádal v souladu s kanonickým právem o uvolnění z biskupské služby a možnost odejít na odpočinek.
Mezi současnými biskupy české a moravské církevní provincie je Pavel Posád již pátým rodákem z brněnské diecéze; dalšími jsou oba biskupové brněnští - Vojtěch Cikrle (Brno-Bosonohy) a Petr Esterka (Dolní Bojanovice), plzeňský biskup František Radkovský (Třešť) a již zmiňovaný Josef Koukl (Brno).
Litoměřická diecéze byla založena roku 1655 jako třetí na území dnešní České republiky. Má celkem 437 farností, působí v ní 130 kněží. Podle sčítání lidu žije na území diecéze 1 300 000 obyvatel, z toho je cca 162 000 katolíků (tzn. cca 12,5 %). Hlavní patronkou je sv. Zdislava (rovněž rodačka z dnešní brněnské diecéze - narodila se v Křižanově na Českomoravské vysočině). Pavel Posád se stává v pořadí 19. litoměřickým sídelním biskupem. Jako biskupské heslo si zvolil slova Lukášova evangelia "Zajeď na hlubinu" (Lk 5,4). Biskupské svěcení přijme 28. února 2004 v 10.30 v litoměřické katedrále sv. Štěpána. Biskupské svěcení přijme z rukou pražského arcibiskupa, kardinála Miloslava Vlka. Spolusvětiteli budou arcibiskup olomoucký, předseda České biskupské konference Jan Graubner a dosavadní litoměřický biskup Josef Koukl. Kázání pronese brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Podle materiálů z tiskové konference a internetových stránek Brněnského biskupství 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest