katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

TV Noe nás duchovně povzbudí - kupte si satelitní přijímač!

Vzpomínáte si ještě na ten zvláštní čas po loňských Velikonocích, když končil svoji službu veliký papež Jan Pavel II. a kdy Duch svatý spolu s církví vybral jeho nástupce? Byly to bez nadsázky požehnané tři týdny, v nichž všechna média obracela naši pozornost k úřadu apoštola Petra, k sídlu jeho nástupců a k celé církvi, kterou měli po Kristově umučení a zmrtvýchvstání vést.

Tisk, televize i rádia vytrvale přinášela pohledy na uplynulých 85 let života Jana Pavla II., zejména na jeho šestadvacetiletý pontifikát, který se hned v několika směrech zapsal do dějin jako pontifikát rekordů. Sdělovací prostředky se najednou snažily lidem po celém světě přiblížit podstatu papežské služby i samotné církve. Najednou se o církev a křesťanství začali zajímat i lidé, kteří si do té doby byli neexistencí Boha téměř jisti.

Mnozí jsme si možná v tu chvíli uvědomili, že život by mohl být o trochu pestřejší a radostnější, kdyby se ve společnosti nemluvilo jen o černé kronice a politických šarvátkách. Že by se nám dýchalo o trochu lépe, kdyby se mluvilo také o naději pramenící z nekonečné Boží lásky k člověku.

V České republice se pochopitelně nedalo čekat, že by tato proměna sdělovacích prostředků vydržela dlouho. Křesťanů zde nežije tolik, aby se to mediálnímu průmyslu vyplatilo. O to více jsem doufal, že bude přibývat médií přímo zaměřených na hlásání radostné zvěsti - evangelia.

Uplynul rok a - Bohu díky - začala vysílat televize Noe. "Bohu díky" říkám přesto, že jsem ještě neviděl ani jediný její pořad - její signál nemám jak zachytit. A takových je nás asi většina. Mnozí si proto povzdechli, zda takové vysílání má vůbec smysl. Nad právě vyplněnou objednávkou příslušného satelitního přijímače říkám "ano, má!"

Zřejmě už příští rok začne být v ČR současné analogové vysílání nahrazováno digitálním a my všichni si budeme muset pořídit přístroje k jeho příjmu (tzv. set-top-boxy). Jejich cena se pohybuje kolem 1.500 Kč. Kdo si tisíc korun připlatí a místo této "krabičky" koupí satelitní přijímač, bude moci sledovat nejen všechny dosavadní televizní stanice, ale i ty nové, včetně Noe.

Tato křesťanská televize (stejně jako ty veřejnoprávní či komerční) není určena k tomu, abychom ji sledovali nepřetržitě od rána do večera. Bůh od nás očekává, že pro spásu svou a našich bližních uděláme více, než že si pokazíme oči u televize. Počítají s tím i tvůrci programu. Kdybychom se však díky tomuto vysílání mohli třeba jen jednou týdně přenést na svatopetrské náměstí v Římě a vyslechnout si papežovo poselství při příležitosti nedělní modlitby Anděl Páně, kdybychom mohli každý druhý či třetí den shlédnout nějaký kvalitní pořad, jež nás povzbudí ve víře, stojí takové vysílání za to!

Když jsem před jedenácti lety pomáhal s rozjezdem vysílání Rádia Proglas, myslel jsem si, že tato stanice bude muset být naprosto dokonalá, aby ji lidé poslouchali a přinesla jim nějaký užitek. S odstupem času, když vidím, kolika lidem pomáhá, si troufám tvrdit: Bohu díky za každou pomoc na Pánově vinici, za každou novou možnost hlásání evangelia!

P. Vojtěch Protivínský 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest