katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Na obranu katolíků

Už delší dobu nad tím marně přemýšlím – když si přečtu různé blogy, články, a to i v seriózních novinách, říkám si, jak mocná ta katolická církev musí být. Což je jedna z prvních věcí, které jí všichni vytýkají – že je mocná.

A tak to pardon. Stačí zapnout obyčejný selský rozum, abychom tady hnedle viděli nějakou chybu. Jak mocná? Podařilo se jí snad dovést do konce mezistátní smlouvu mezi Českou republikou a Vatikánem? Jsme jediná postkomunistická země (a možná snad už i jediná v Evropě), která s Vatikánem uzavřenou smlouvu nemá. A jde o mezinárodní politickou ostudu, zvláště když od listopadu 1989 uteklo přece jenom trochu vody.

Podařila se české katolické církvi odluka od státu? Všichni po té odluce volají, ale přitom se jednání hýbají takovým tempem, že šneci proti tomu závodí ve formuli 1. A koukněte na ty tahanice o chrám sv. Víta v Praze – dříve duchovní sídlo, ostatně chrám má sloužit slavení mší a oslavě Boha, a stejně se katolické církvi nepodařilo mít nad ním dohled.

Takže jak mocná? V čem koho dnes může katolická církev ovlivňovat? Povedlo se jí snad dát do Evropské ústavy do preambule zmínku o křesťanských základech Evropy? I když to s těmi křesťanskými kořeny je nevyhnutelná historická pravda, tak nepovedlo. Vidíte zde nějakou moc, která by si diktovala podmínky? A nebo jednu porážku za druhou?

Stejně tak se katolické církvi vytýká, že je bohatá. Ale jděte. Na stránkách Vatikánu (www.vatican.va) si mohou angličtiny znalí přečíst hospodářské souhrny za uplynulé roky a možná se budou divit. Je snad česká církev nějak bohatá? Když musí rozprodávat kostely nejen na severu Čech? Když není na opravu mnoha dalších?

Katolická církev by potřebovala vrátit majetky, jež jí – podotýkám, že zákonně – patřily. Dostala je totiž darem od šlechticů, kteří církev podporovali. Až v komunistické době všechno patřilo všem a církvi nic. A v době rádoby demokratické stále nic. I na Wikipedii se dočtete, že „v důsledku čtyřicetiletého pronásledování ze strany komunistického režimu je hospodářská situace celé české církve velice špatná... Od pádu komunismu byla zatím vrácen pouze nepatrný zlomek církevního majetku, který byl zpravidla nevýdělečný a v katastrofálním stavu... Obecně lze říci, že církev trpí obrovským nedostatkem financí.“ Takže jak bohatá? Kde?

Vytýká se katolické církvi, že určuje životy druhým a nařizuje, co se má dělat. Vy jste někdy byli nuceni dělat, co katolická církev říká? Četli někde nějakou „katolickou vyhlášku“? Já tedy ne. A i kdyby nějaké podobné vyhlášky existovaly, stejně by je nikdo nedodržoval. Dodržují snad všichni řidiči přednost chodců na přechodech? Dodržují snad všichni kuřáci zákaz kouření na zastávkách? A to se jich ty zákony týkají. Proč by měli běžní občané republiky dodržovat nějaká doporučení skoro minoritní společenské skupiny? (Podle posledního sčítání lidu z roku 2001 se ke katolické církvi hlásí 26,8 % obyvatel ČR, nedělní bohoslužby však pravidelně navštěvují jen 4 %).

Lidem také hodně vadí, že se představitelé katolické církve ke všemu vyjadřují. No a co? Když se ke všemu na světě může vyjadřovat kdejaký jouda v hospodě nebo na diskuzi u článků třeba zde na iDnes, proč by se nemohla vyjadřovat církev? Každý má snad právo na svůj názor? Má dokonce podle Listiny základních lidských práv a svobod mít možnost svůj názor svobodně vyjádřit. Ostatně, když se někde objeví nějaké vyjádření dejme tomu nějaké homosexuální organizace, mají na to právo. A ejhle – objeví se vyjádření katolické církve a oheň je na střeše. I kdyby v tom vyjádření byly pravdivé údaje. I kdyby šlo jen o katolické požární předpisy v kostele...

Katolická církev je prý plná homosexuálů a pedofilů. Plná? Statisticky každý desátý obyvatel planety Země je pedofil nebo homosexuál. Proč by katolická církev měla být výjimkou? Jenže už se nikdy nikde nepíše o tom, že sice tamhle odhalili jednoho biskupa, ale že to možná nebylo až tak, jak oběti tvrdí, a že možná v tom roli hraje i vidina tučného odstupného. A vůbec se nikde nepíše, že když se v katolické církvi dejme tomu 1 % kněží nechová patřičně, že stále zbývá docela hezkých 99 %, kteří se patřičně chovají. že existují miliony a miliony kněží po celém světě, i v České republice, kteří mnoha (milionům a milionům) lidem pomohli. Ať v době totality, nebo nyní – radou, pomocí, finančním příspěvkem, doporučením, ubytováním...

Osobně jsem za život potkal víc kněží a řeholníků, s nimiž se dalo normálně pokecat, zajít na pivo, ale i čekat od nich pomoc, než těch, kteří by se snažili mně a mé rodině nějak ublížit. Ale předsudky jsou předsudky. Podle nich je katolická církev mocná, bohatá, neřestná a nemá právo do ničeho mluvit. Podobné předsudky ale svědčí o to větší xenofobii v lidech, kteří toto tvrdí – a to dokonce aniž by použili svůj rozum a nad absurdností podobných tvrzení se v klidu zamysleli.
Jan Lipšanský 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest