katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Prožíváme postní dobu; a ta má jako své tři pilíře modlitbu, půst a dobročinnost. Zkusme právě těmito způsoby hledat nové cesty k Boží blízkosti.

Modlitba – hledejte nové způsoby. Otvírejte Písmo, zkoušejte to s ním. Modlitba není vázána jen na společnou bohoslužbu; Bůh je s námi tady a teď.
Několik šikovných vodítek najdete na těchto odkazech:
https://www.modlitba.net/
http://www.exercicie.cz/ignacianska-meditace.php
http://rad.katolik.cz/sdj/index.php?q=modlitba

P. Pavel Ambros SJ připravil sérii podnětů k rozjímání a prožívání evangelních textů postních nedělí. Postupně jsou zveřejňovány na stránkách jesuit.cz.
Touto dobou nás také provázejí obláti Panny Marie Neposkvrněné.
K postní době patří také rozjímání nad Kristovou křížovou cestou. Můžete se inspirovat touto křížovou cestou v čase COVID-19 nebo si vybrat z řady dalších.

Půst – chápeme ho někdy příliš úzce jako omezení v jídle či v pití. Smyslem postu je ale spíše uvědomit si, co je v mém životě podstatné – a bez čeho se naopak obejdu. A kdosi velmi trefně poznamenal, že ten, kdo trpělivě snáší a bez reptání přijímá to, co život přináší, kdo se spokojí s tím, co právě má, a neusiluje o „nadstandardy“, ten se postí více než dostatečně. A kdo to dokáže s úsměvem a laskavostí vůči svému okolí, ten objevil pravý půst.

Dobročinnost – zkuste se ptát, kdo ve vašem okolí potřebuje pomoc. Jsou to možná staří lidé, kteří se bojí vyjít na nákup. Jsou to možná rodiny s maličkými dětmi, které nemají vyřešené hlídání. Jsou to možná osamělí lidé v okolí, kteří by stáli o to, aby jim někdo napsal, zatelefonoval… Můžete zvážit svoje zapojení do některých iniciativ, jako např.:
https://sijemerousky.cz/
http://www.ceskosijerousky.cz/
https://www.dobro.cz/nabidky/
https://dchb.charita.cz/clanky/covid-19-opatreni/zajemci-o-dobrovolnictvi-se-mohou-hlasit-na-specialne-vytvorene-platforme-diecezni-charity-brno/
https://dchb.charita.cz/clanky/covid-19-opatreni/

Na akutální situaci reagují také křesťanská i veřejnoprávní média:
Radio Proglas zařadilo do svého vysílání nejen mimořádné přenosy bohoslužeb, ale také mimořádné vysílání pro děti, zvláště pak katecheze pro školáky.
Vysílání přizpůsobila také televize Noe.
Katolický týdeník nabízí ke stažení nová číslajako službu čtenářům, k nimž by se v současné době papírové vydání dostávalo s obtížemi.
Mimořádné přenosy bohoslužeb zařadila do svého vysílání také Česká televie.

Prostřednictvím sdělovacích prostředků se jistě budete moci spojit v modlitbě se Svatým otcem Františkem. Tento modlitební večer zakončí mimořádné požehnání Urbi et orbi – Městu a světu.

Na internetu lze najít řadu podnětů k prožívání této nesnadné doby; vybíráme např. slova apoštolského nuncia Mons. Balva nebo příspěvek P. Vojtěcha Kodeta OCarm.

Tiskové středisko ČBK upozorňuje na možnost využít službu kněží a dalších odborníků pro telefonickou duchovní i psychickou podporu.

A krom toho všeho si i v této době můžeme společně zazpívat. 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest