katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Zprávy z brněnské diecéze

Sloup: Sloup v Moravském krasu patří k sedmi nejvýznamnějším poutním místům brněnské diecéze. Na květný pátek míří k Bolestné Matce Boží každoročně stovky poutníků.

Letošní program zahájí ve čtvrtek 21.3.2002 v 18.00 hod. přípravná mše a po ní, v 19.00 hod. vystoupí v divadle jednoho herce Miloslav Částek s představením Grahama Greena: Monsignore Quijote.

Pořad pouti na Květný pátek 22.3.

Bohoslužby v 5.00, 6.00, 7.00, 8.00 a 9.00 hod.

10.30 hlavní mše, kterou celebruje brněnský biskup Vojtěch Cikrle

13.00 křížová cesta, požehnání, uctění Svatého Kříže

18.00 večerní mše a zakončení pouti


Velké Meziříčí: V kostele sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí zavzpomínají poutníci na svou cestu z Vranova nad Dyjí do Říma.

Promítání diapozitivů z pěší pouti do Říma začne v neděli 10. března v 17 hodin a 17 minut. Právě v tento čas 17. června Jubilejního roku 2000 překročilo šest poutníků hranice města Říma. Toto promítání bude jubilejní, sté.

Šest poutníků, mezi nimiž byli tři kněží, se na cestu vydali s požehnáním brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho 15. května 2000 a předpokládali, že budou putovat 40 dní. Svého cíle dosáhli už 18. června a po svém návrau napsali: "Tisíc sto sedmdesát osm kilometrů pěšky věnujeme Pánu Ježíši k jeho 2000. narozeninám..."

Jeden z účastníků, velkomeziříčský děkan Jan Peňáz, zachytil jejich zážitky v publikaci Pouť do Říma od A do Z, které se prodalo víc než devět tisíc výtisků.

Smyslem jejich putování bylo nejen získání milostí Svatého roku, ale také pokání a oběti přinesené pro podpoření pastorační činnosti v pohraničních farnostech, kde působí.

S diapozitivy a besedou navštívil poutníci již řadu míst brněnské diecéze.

Informace: Jan Peňáz, tel. 0619-522101


Velké Meziříčí: V neděli 10. března projdou věřící křížovou cestu městem, aby prosili za dnešní svět.

Zvláštní křížová cesta, která nebude v kostele a není určena jen pro věřící, se z iniciativy děkana Jan Peňáze odehraje ve Velkém Meziříčí na 4. neděli postní a bude zahájena ve 14.00 hod. na náměstí prosbami za město.

V prostředí dnešního světa budou účastníci hledat 14 zastavení křížové cesty a připomínat si události utrpení v životě Ježíše Krista.

Cestou se budou skupinky střídat v nesení kříže a prosit za potřeby všech lidí u nás i ve světě. U radnice se budou např. modlit za zákonodárce a veřejné činitele, u Domu zdraví za nemocné a ty, kteří je ošetřují, u školy za děti, mládež a vychovatele, ap."Obraťte se a změňte smýšlení" je výzvou nejen pro postní dobu, ale pro každého z nás...

Bližší informace o akci: Jan Peňáz, tel. 0619-522101


Brno: Pod záštitou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho, hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka a primátora města Brna Petra Duchoně bude v neděli 24. března 2002 slavnostně zahájen již 11. ročník Velikonočního festivalu duchovní hudby.

Festival, který tradičně pořádá město Brno ve spolupráci s Českou televizí a Českým rozhlasem, se odehraje ve dvou týdnech mezi Květnou nedělí a druhou nedělí velikonoční v katedrále sv. Petra a Pavla a v evangelickém kostele J.A. Komenského.

Program:

24.3.-19.30 katedrála: J. Haydn: Stabat Mater
26.3.-19.30 kostel J.A.Komenského:Zbožné zpěvy chasidů
27.3.-19.30 katedrála: A.Salieri: Pašije
3.4.-19.30 katedrála: J.D.Zelenka: Magnificat, G.F.Handel: Vzkříšení
5.4.-19.30 katedrála: B.M.Černohorský: Regina coeli, L.Janáček: Otčenáš, G.Puccini: Messa di gloria
7.4.-19.30 katedrála: W.A.Mozart: Exsultate, jubilate, Mše c moll


Žďár nad Sázavou: Letos prožijí místní farníci svou netradiční přípravu na Velikonoce již po páté.

Členové žďárské římskokatolické farnosti se před několika lety rozhodli, že velikonoční svátky nebudou slavit jen v kostele, ale pokusí se události o životě, smrti  a vzkříšení Ježíše Krista přiblížit také ostatním obyvatelům města. V postní době zkoušejí, nacvičují, šijí kostýmy, aby se v úterý pašijového týdne představili se svým představením: Co se stalo s Ježíšem?

Loni tuto hru pod širým nebem shlédlo kolem šesti tisíc diváků.  Letos se přírodní amfiteátr na sídlišti Libušín stane dějištěm působivého večerního představení, v němž vystupuje stovka účinkujících, v úterý 26.3.2002 v 19.00 hodin.

Informace na www.pasije.zdarsko.cz

Martina Jandlová 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest