katolík seznamka inzerce gyn. poradna pohlednice

Letošního 11. diecézního setkání mládeže brněnské diecéze se na pozvání brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho zúčastnil rekordní počet 2300 mladých! 

Mottem setkání byl citát z Matoušova evangelia: Vy jste sůl země, vy jste světlo světa.

"Očekávám, že váš život s Kristem bude mít význam pro všechny ve vašem okolí. Očekávám, že se stanete Božím darem pro druhé a že jim pomůžete k nalezení a pochopení smyslu života," řekl biskup Vojtěch v úvodu.

Z promluvy brněnského biskupa Vojtěch Cikrleho:

...Dnešní generace bojuje s porušeným vztahem k životu, který nevnímáme jako dar. Snažíme se jej uchvátit, co nejvíc utrhnout pro sebe, snažíme se mít co nejvíc zážitků, peněz, moci, zkušeností. Prostředí, ve kterém se pohybujeme, nás přesvědčuje, že čím víc budeme mít, tím víc budeme šťastnější. A pomáháme si k tomu nejrůznějšími prostředky - alkoholem, drogami, nezodpovědným sexem ap.

Ale Kristus říká, že nezáleží na tom, co máš, co stihneš, ale na tom, jaký jsi. Ne MÍT, ale BÝT....

... V naší době se rozvinula kultura smrti. Všechno, co vede k destrukci, se zdá být mnohem silnější. Třeba chrám naši předkové stavěli dlouho, stálo je to námahu starosti, fyzické vyčerpání. Zničit chrám je dílem okamžiku.

I náš život je stavění, budování chrámu. Stojí to námahu, často nevíme, jak dál, chtělo by se nám utéct od zodpovědnosti, jsme v pokušení vzdát se špatné morálce. A já vám říkám: Nebojte se. Vydržte to těžké a věřte, že uděláte-li krok k Bohu, on vám poběží naproti s otevřenou náručí...

...Před osmi lety jsem vám tady na tomto místě říkal o svém setkání  s jedním biskupem z Dallasu, ze státu Texas. Říkal, že tam na propagaci sexu bez zábran reagovali mladí lidé tím, že mnoho z nich dalo slib, že udělají všechno pro to, aby přišli čistí do manželství. A v USA se takto vyjádřilo sto tisíc mladých lidí.

A tehdy, na Květnou sobotu v roce 1994, jsem totéž nabídl také vám. Řekl jsem: "Nejde o žádnou petici, ani o slib, který by vás nějak veřejně vázal.. Je to jen vyjádření vašeho odhodlání. Kdyby někdo z vás chtěl vyjádřit své přání vstoupit do manželství nebo do zasvěceného způsobu života čistý, napište mi to. Budu se za vás denně modlit, abyste to dokázali... "A dostal jsem tehdy víc než padesát dopisů, většinou od dvojic, které spolu už chodily, že děkují za mou nabídku. Že prosí o modlitbu a děkují za pomoc. A potom jsem po čase dostával i svatební oznámení, kde mi děkovali za modlitbu  a doprovázení. Že jejich láska dozrála do větší šířky a že sjou šťastní..

A tak opakuji i v tuto chvíli stejnou nabídku: můžete mi napsat  a já slibuji, že se za vás budu modlit.

Cítím, že jestli máte být solí země  a světlem světa, toto je způsob, kterým se tím můžete stát. 

...Spousta okolností nás svádí k průměrnosti, ale Svatý otec Jan Pavel II. říká: Nebojte se ideálů, nebojte se postavit si vysokou laťku a usilovat o věrnost Kristu. On vám dá mnohokrát víc...

 

Text: Martina Jandlová

 

Mons. Vojtěch Cikrle, biskup brněnský 


Tisk článku


Texty, články, promluvy
  

  

   Rádio Proglas

   Víra na Internetu

   Pastorace.cz

   Krestanstvi.cz

   Pastorační středisko brněnské diecéze

   Informační kontaktní centrum

   Česká sekce Vatikánského rozhlasu

   SIGNALY.CZ: Nástěnka akcí, chat, stránky pro mládež

   IN! - Dívčí svět

   On-line breviář

   Druhý ročník křesťanského festivalu Kefasfest